Amasya İtimat

RUMELİ-BALKAN TÜRKLERİ VE MÜBADELE KONULU KONFERANS VERİLDİ.

    Rumeli Balkan Türkleri  Federasyonu kurucusu ,”Merhaba Rumeli” kitabını yazan Av-Yazar Özcan Pehlivanoğlu  6 Kasım 2010 Cumartesi günü akşamı Taşova Düğün Salonu’nda  “Rumeli- Balkanlar ve Mübadele” konulu konferans verdi.

       Taşova Düğün Salonunda saat 18.30  başlayan konferansa; İstanbul Balkan Türkleri Dernek Başkanı Hüseyin Yazıcı,Amasya Mübadiller ve Türk Balkan  Kültürünü Yaşatma Derneği  Başkanı Fahrettin Kaya,Dünya Şampiyonu  Mahmut Demir,MHP İl Başkanı Fatih Coşar,İl Genel Meclisi Üyesi Sezai Cingöz,Belediye Başkan  Vekili  Hasan Yılmaz,Karadenizliler Dernek Başkanı Bayram Öztürk ,Köy Muhtarları ve çok sayıda  davetli katıldı.

       Sunuculuğunu Kasım Alper Özdemir’in yaptığı konferans, saygı duruşu ve İstiklal Maşı’nın okunmasına müteakiben   davetlilerin tanıtımı ile başladı.

       21.30 kadar süren konferansta davetlilere pide ve ayran ikram edilirken,Pehlivanoğlu; konuşmasına  Atatürk’ün “Muhacirler Kaybedilmiş Toprakların  Bize Emanetidir” sözü ile başladı. Mübadelenin 1924 yılında başladığını  Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Amasya’ya gelen  muhacirlere de ev,iş yeri ve tarla verildiğini söyledi.Balkan Türkleri ve Balkanlar hakkındaki araştırmalarını çarpıcı örneklerle  anlatan Pehlivanoğlu “Geçmişimizi unutmayalım çocuklarımıza anlatalım ,bu bizim için önemli  bir görev olmalı“dedi.Soruların cevaplandırılmasından sonra günün anlam ve önemine binaen  plaketler verildi.

 

                                       CHA-TAŞOVA GAZETESİ

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.