Amasya İtimat

BİLGE ANA-MEVLÜDE GENÇ…

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Almanca, İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan ‘Bilge Ana’ ‘(Eine Weise mutter) Mevlüde Genç’in 29 Mayıs 1993 tarihinde Solingen Şehrinde yaşadığı evin ırkçı bir grup tarafından kundaklanmasıyla aynı aileden 5 kişi kızı torunu ve yeğenini kaybettiği bu elim saldırıdan sonraki hayatının anlatıldığı kitabı hüzün ve gururla okuduk.

Sabrı kamil insanın zamanı tasarruf tarzı olarak tarif ederler. Mevlüde Anne de kamil, arif bir insanımız olarak sabrederek acısını içine atıp kültürümüzde var olan hoşgörü ve insan sevgisiyle, bu değerlerin dünyada öncüsü ve elçisi olduğu için onunla gurur duyduk.

Atalarımız annesi ölene öksüz, babası ölene yetim, kocası ölene dul adını vermiş. Evladı ölene hiçbir şey diyememiş. O acıya isim koyamamış. Yangının alevleri yüreğini sarmasına rağmen acıyı içine atan Mevlüde Anne geceleri ağlamış, gündüzleri çocukları ve torunları etkilenip üzülmesinler, kimseye kin ve nefret beslemesinler diye hep gülümsemiş. Ağzından kin nefret intikam üzerine bir söz çıkmamış. Sürekli barış hoşgörü kardeşlik yardımlaşma ve sevgi çağrısı yapmış, bu çağrıyı ölümüne kadar hep yinelemiş.

Mevlüde Anne Almanya’da sergilemiş olduğu sağ duyulu tavrı ve duruşuyla acısını yüreğine gömerek yapmış olduğu tüm mülakat ve görüşmelerde itidal üzerine mesajlar vermiş, iki toplumu birbirine yakınlaştıran vakur bir tutum sergileyerek, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı verilen mücadelenin simgesi olmuştur.

Beş canını kaybettiği halde insanların barışı ve huzuru için çırpınan bilge Anadolu kadını verdiği mesajla sadece Almanya ve Türkiye’de değil dünyada tanındı. Bıçak ve kaşıklarıyla tanınan solingen bu faciadan sonra barış elçisi Mevlüde Anneyle sembolleşti.

‘Birbirimize saygı ve sevgiyle bakmalıyız. Birbirimizin değerini bilmeliyiz. Şu fani dünyada insanca yaşamayı, insanı sevmeyi öğrenmeliyiz. Sevgi insanın içindeki bütün kötülükleri yok eder. Sevginin saygının olduğu yerde kötülük olmaz. İnsanı sevgi yaşatır, nefret öldürür. Kardeş olarak dost olarak yaşayalım.’  Sözleriyle Mevlüde Anne 1993 yılından beri bir Anadolu kadınının özellik erdem ve irfanını söylemine eylemine yansıtan bir anne olarak şefkat ve merhameti hayat felsefesi yapmış, yüreğine düşen acı ateşi kin ve intikama değil, sevgi ve barışa dönüştürerek insan ve insan sevgisi adına evrensel mesajlar vermiştir.

Cenazede bile ‘Benim kaybettiklerim dostluk kapılarını açsın, bizi birbirimize yaklaştırsın’ sözleri yüreği yanan bir ananın bilgeliğine işaret ediyordu.

Mevlüde Annenin sözleri, insancıl davranışları Almanya’da büyük etki yarattı. Çeşitli televizyonlar onunla röportajlar yaptılar. Onu yılın annesi seçtiler. Mevlüde Anne Genç ailesinin lideri gibi ortaya çıktı ve sembol haline geldi. Çeşitli toplantılara katıldı. Kurumlar, devlet adamları ödüller verdiler. Yabancı düşmanlığına karşı insani yaklaşımıyla bir direnişin simgesi, Anadolu kadınının da abidevi bir sesi oldu Mevlüde Anne.

30 Ekim 2022 tarihinde kaybettiğimiz Mevlüde Genç Annemiz son röportajında şunları söylüyordu:

‘Yine gençlikte insan acıyı yiyebiliyorsun da yaşlılıkta yiyemiyorsun. Artık vücut götürmez oluyor, çekilmez oluyor acıyı. İşte 29 senenin acısı vücudumda ağırlaştı. Çekemez oldum ama Allah’ın her gününe şükürler olsun. Yine de ayakta durmaya devam ediyorum. Çocuğumun yavrularımın geri kalanların yanında.

Tadı yok. Hiçbir şeyin tadı düzeni yok. Acı soğan tatlı geliyor, bal yesen acı geliyor. Neden? İçinde acı var. İşte anla bunun cevabını. Dünya dolu malın olsun, dünya dolu paran olsun, dünya dolu servetin olsun. Hiçbirinden fayda yok. İçinde acı olduktan sonra. O acıyı çekiyorsun ya. Onların hiç tadı tuzu yok. Malda yalan mülkte yalan. Hepsi yalan.’  Derken vasiyet olarak da yine barış ve hoşgörüyü tavsiye ediyordu Bilge Ana.

‘Genç ailesini emanet olarak bıraktığını, çocuklarının iyi eğitilmelerini, onlara hayat tecrübelerinin anlatılmasını, insanca yaşamayı, insanı sevmeyi, öğrenmeyi, insanı sevginin yaşattığını, kardeş olarak, dost olarak yaşamak gerektiğini ve de Solingen’i hatırlatan kalıcı bir müzenin yapılmasının kendisini memnun edeceğini vasiyeti olarak belirtiyordu.

Mevlüde Genç Annenin hayatını anlatan ve tarihi bir belge niteliğinde incelik ve titizlikle kaleme alınmış bu eserin emekçilerine teşekkür ediyoruz. İnsanlık dışı bu türlü acı hadiselerin bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz.

Solingen Faciasında yaşamını yitirenleri saygı ve rahmetle anıyoruz. ‘Bilge Ana’ Mevlüde Genç annemize de Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun…

Yorum Ekle