BAŞKAN ADAYI KAMİL SAYAR TAŞOVA’DA…

 Haber: Ali Osman Kaymak
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Kamil Sayar  Taşova  ilçemiz çiftçisi ile bir araya geldi.
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 7 Ağustos 2021 Cumartesi günü yapılacak olan
Kooperatif Başkanlığı için yarışan Kamil Sayar, “Dedelerimizin kurmuş olduğu bu işletmede bayrağı devralarak bizden sonra gelecek nesillere devretmenin gayreti içerisindeyiz.” dedi.
Sayar devamla, “67 yıldır bölgemiz çiftçisinin üretimiyle ayakta kalan Amasya Şeker Fabrikasının üretim potansiyelini arttıracağız, yeni yatırım ve yeni projelerimizle çiftçimize daha çok kazanç sağlayacağız, cazibesini kaybeden şeker pancarı üretimini yeniden canlandıracağız.”
Tüketerek değil, Üreterek kazanacağız diyen Sayar; “Amasya Şeker Fabrikasının zarar etmesi inanılır gibi değil. 750 bin ton pancar işleyip 90 bin ton şeker üretebilen bir tesis. Üstelik geriye kalan tüm atıklarının da bir şekilde kullanılabildiği sıfır atıklı bir tesis. Bu güne kadar yanlış izlenen politikalar nedeniyle zarar ettirilmiş. Bölgede pancar üretimi oldukça azalmış durumda. Böyle olunca 300 bin ton pancar Konya’dan geldi. Pancarı gübresi üretimi ve nakliyesi dahil bu para bölgemizden çıkarak Konya’ya kaydı. Oysa düzgün şekilde çalışılabilse bölge çiftçisine kalırdı.
Bugün halen pancarın bölgede eski haline gelebilmesi hatta daha iyi durumda olması için bir engel olmadığını belirten Sayar, Amasya Pancar Kooperatifi toparlanabilir bir potansiyele sahip. Bu işin yöntemi de belli. Çalma çaldırma, yeme yedirme. Eğer bunlar sağlanırsa ve doğru işler yapılırsa Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi yeniden bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle