Babası Mesleğe başladığında Doğdu, Birlikte devam ediyorlar

 Aslen ilçemiz Tekke köyünden olup,  ilçe merkezinde ikamet eden 70 yaşındaki gömlekçi Ali Pehlivantürk,  yaklaşık 50 yıldır sipariş üzerine gömlek dikerek geçiniyor.

Konfeksiyon sektörünün büyümesiyle neredeyse kaybolan meslekler sınıfına girecek olan gömlekçilik mesleğinin duayeni Ali  Pehlivantürk, oğlu Serdar Pehlivantürk’le çalıştığı iş yerinde tüm sıkıntılara  rağmen mesleğini sürdürüyor.

Gömlek ustası Pehlivantürk,  mesleğine dayısının yanında çıraklıktan başladığını , il genelinde aynı işi yapan 2-3 kişiden biri olduğunu, bu meslekte çırak bulamadıklarını ifade ederek; “50 yıldır çalışıyorum. Allah razı olsun dayımdan bu   mesleği öğrendim. Mesleğim sayesinde çocuklarımı okuttum, büyüttüm . Mesleğimi halen oğlumla devam ettiriyorum. Hazır giyim yaygınlaştıktan sonra bizim işlerimiz  aksamaya başladı. Zorluklarla mücadele ediyoruz. Artık sanatkarlar yetişmiyor, oğluna bırakabilirsen işi ne güzel ama bırakamazsan bir vakitten sonra dükkanını kapatmak zorunda kalıyorsun. İnsanlar kendi bedenlerine uygun gömlekler istiyor biz de dikiyoruz, benim 40 yıllık müşterilerim var, benim diktiğim gömlekten başka gömlek giymezler. Almanya’da yaşayan müşterilerim geldikleri zaman 3-4 tane yaptırır götürürler ve  başka gömlek giymezler. Dikimini yaptığımız ürünler, özellikle sağlam ve uzun süre kullanılır olması nedeniyle tercih sebebi. Özellikle düğün, bayram gibi özel günler için daha fazla tercih ediliyoruz. Eskiden günlük en az 8 gömlek dikiyorduk şimdi ise bir veya iki gömleği ancak yetiş Siparişlerimizde yeni neslin bu kültürü bilmemesi, ucuz olan fabrika malları nedeniyle önemli miktarda azaldı. Tek dileğim bu mesleğin,  devam etmesi, bu yüzden oğlumu yetiştirdim, oğlum da usta oldu.”

Ali Pehlivantürk’ün elli yaşındaki oğlu Serdar Pehlivantürk; ”Mesleğe babasının yanında 9 yaşında düğme dikerek başladım. O  yaştan itibaren mesleğimi devam ettiriyorum. Babam sayesinde bu mesleği öğrendim ve ekmek paramı bu meslekten kazanıyorum. Mesleğimizi tüm zorluklara rağmen devam ettiriyoruz, şu dönemde bizim gibi sanatkarların dükkanını açık tutması inanın bir mucize” dedi.

Yorum Ekle