Suluova Taşovalılar Derneği dördüncüsünü düzenledi

Suluova ilçesinin neredeyse dörtte bir nüfusunu oluşturan  ve Suluova’da önemli etkinliklere imza atan Taşovalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  4. Kaz Tiridi Programını gerçekleştirdi.

Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan,  bir düğün salonunda gerçekleştirilen programa bizzat  iştirak ederek programı  düzenleyen  dernek yönetim kuruluna teşekkür etti. İlçede yaklaşık 60  dernek olduğunu  vurgulayan Taşdan, “Bunlardan birisi de ilçemizin önemli bir nüfusunu oluşturan Taşovalılar derneğidir. İlçemize, dernek mensuplarımıza gelecek nesillerimize güzel miraslar, güzel katkılarda bulunması acısından da bu tür faaliyetlerin yanı sıra proje çalışmaları yapmalarını bekliyoruz, bu konuda biz destek olacağımızı bildiriyoruz. Sizler ilçemizin pek çok değerleriyle birlikte ekonomik kalkınmasına ve kültürel gelişmişliğine çok katkılarda bulunuyorsunuz. Sizleri kutluyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.

Türk toplumunun geleneklerinde ekmeği ve kültürü paylaşmanın çok önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Belediye Başkanı Fatih Üçok konuşmasında; “Aslında ekmeği paylaşırken muhabbeti çoğaltıyoruz ve sevgi bağlarını da pekiştiriyoruz. Onun için bu tür organizasyonlar çok önemlidir. ilçemiz çevredeki il ve ilçelerden göç almış bir yerleşim bölgesidir ve burada yaşayanlar Suluova ekseninde birlik ve beraberlik oluşturmuşlardır. Dernekler bizim için asla bir ayrıştırıcı değildir. Biz derneklerin varlığından son derece memnunuz. Çünkü hemşehrilik hukukunu ve geleneklerimizi yaşatmak derneklerimizin sayesinde gerçekleşiyor” dedi.

Güreş dalında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir ise, “Kaz Tiridi yemeği bahane, ortaya konan dostluk ve paylaşım şahane. Eğitim ve spor hayatımda birçok Taşovalı arkadaşım oldu ve sıkça dernek programlarına katıldım. Dernekleşmeyi Amasya bölgesinde yapan en başarılı ilçemiz Taşova’dır. Onun için bu becerikli ve özverili çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Cenabı Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın” şeklinde konuştu.

İlçede 2003 yılında kurulan derneğin bir çok etkinlik ve faaliyetler ortaya koyduğunu belirten Suluova Taşovalılar Dernek Başkanı Recep Özgür yaptığı konuşmada: “Dernekler sivil toplum kuruluşlarının ilk basamağıdır. Hedefimiz birlikteliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve kültürel zenginlikleri ortaya çıkararak yaşatmayı ve geliştirmeyi, bir olmayı, diri olmayı, gelenek-göreneklerimizi yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlar. Katılımları için herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından kaz eti, bulgur pilavı ve yufkadan oluşan yöresel kaz tiridi yemeği konuklara ikram edildi.

Yorum Ekle