AMESİA BİR BAŞARI HİKAYESİ…

1998 yılında, Amasya bölgesinde faaliyet gösteren damızlık süt sığırı yetiştiricileri tarafından kurulan Amasya Sığır Yetiştiricileri Birliği, bölgede ekonomiye ve hayvancılığa sağladığı katkıdan dolayı önemli bir kuruluş olarak hayatını sürdürüyor.

Bu kuruluş bünyesinde oluşturulan Amesia markası bölgedeki kırsal alanlarında yaşayan üretici eşi kadınların ASYB ile birlikte hareket ederek, elde ettikleri ürünleri değer fiyatına ve doğru yöntemlerle pazarlayarak ailelerinin bütçelerine katkı sağlama çabalarıyla doğdu.

Merkez olarak Merzifon’u seçen her iki kuruluş istihdam yaratırken üreticilerine de para kazandırması açısından örnek alınan bir model.

Girişimcilik, kooperatifçilik, kırsal kalkınma bakımından iyi bir örnek olan ADSY ve Amesia akademisyenler ve çeşitli uzmanlar tarafından sürekli ziyaret ediliyor.

Amesia markası altında bir çok ürün üretiliyor. Farklı peynir çeşitleri, tereyağ, yoğurt, kaymak, reçel, marmelat, pekmez, ezme, salça, sirke, makarna, mantı, kaypak, çorba, tarhana, köy ekmeği, bazlama, bal, haşhaş, bakliyat türleri, kurutulmuş meyve ve sebze, baharat, paket halinde et, şarküteri ürünleri ve el yapımı çeşitli takı, aksesuarların bulunduğu Amesia, Merzifon’da 4 şube, Amasya’da ise 1 şube ile hizmet veriyor. https://www.amesia.com/ altında ürünleri online sipariş edebileceğiniz bir siteye sahip.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına proje sunan kuruluşlar arasında yer alan Amesia’nın sunduğu Kovanları Güçlendirme Projesi kabul edildi. Bu projenin gerçekleşmesi için OKA tarafından Amesia’ya mali destek sağlanacak.

Başarılı bir kooperatifçilik örneği olarak da kabul edilen Amesia Ticaret Bakanlığı tarafından 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Yorum Ekle