Amasya İtimat

  Amazon’da Satış Yapmanın İncelikleri Nelerdir? Amazon Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

  Amazonda satış yapma konusu geçtiğimiz yıllarda kâr amaçlı işletme açmayı düşünenlerin yaptığı araştırma konuları arasında yer almaktaydı. Bu yılda benzer şekilde bu konu popülerliğini sürdürmektedir.

  Özellikle ekonomik durgunluğu aşmak isteyen işletmeler Amazon gibi firmaların vermiş olduğu gücü kullanarak satışlarını arttırmaya çalışmaktadırlar. Bu sayede daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefleyen işletmeler aynı zamanda kullanıcılar için güvenilir bir firma olarak görünmektedirler.

  Birçok avantajı beraberinde getiren Amazon ile satış yapmak kolay. Ancak amazon bünyesinde bulunmak ve buradan kütlelere ulaşabilmek için bilinmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

  Yazımızın devamında bu püf noktaları detaylıca açıklamaya çalışacağız.

  Amazon Nasıl Bir İşletme? Amazonda 2024 Yılında Nasıl Satış Yapılır?

   Anlaşılacağı üzere Amazon çok sayıda firmayı bir araya getirerek kullanıcılar ile buluşturan dev bir işletmedir. Bu işletme bünyesindeki firmalar kendi ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunarlar. Kişiler amazon üzerinden alışveriş işlemini gerçekleştirdiğinde, ilgili firma ürünü kullanıcıya ulaştırır.

  Karşılaşılan sorunlarla ilgili Amazon güvence sahibidir. Kişiler amazonun verdiği güvence ile rahatlıkla alışveriş gerçekleştirirler. Amazonun bünyesindeki firmalar da sonraki alışverişlerine devam edebilmek için kurallara uymakla yükümlüdürler.

  İnternetin her gün biraz daha yaygın hale gelmesiyle birlikte alışverişlerin online oalrak yapılması da genişleyen bir açıyla artmaktadır. Bu avantajdan yararlanmak ve değişik stratejileri birleştirmek adına Amazon FBA kurulmuştur.

  Firmalar amazon bünyesine girerek geniş ziyaretçi ağından faydalanmaya çalışırlar. Satış rakamları artar. Ürünlerini kolaylıkla satın alan kişilere ulaştırırlar.

  Online Alışverişte Amazonun Konumu

  Amazon firmasının dünya çapında bilinir bir işletme olasın, onu en popüler online alışveriş platformları arasına sokmaktadır. Amazonun geliştirdiği Prime abonelik ile alışverişin avantajları daha da arttırıldı. Üstelik Prime modeli ülkemiz dede bulunuyor.

  Amazondan Nasıl Satış Yapılır?

  Yazımız içerisinde detaylarını okuyacağınız üzere Amazon ile satışa başlayabilmenin ilk kuralı sistemin nasıl işlediğini bilmekten geçer.

  Öncelikle amazonun FBA sistemi hakkında bilgi aktarmamız çalışma mantığını öğrenmek açısından gereklidir. Şimdi Amazon FBA nedir bu konu hakkında kısaca bilgi aktaralım.

  FBA Nedir?

  FBA’nın en kısa tarifi amazon tarafından yapılan gönderimdir. Alınan ürünlerin amazon ile ilgili kişilere ulaştırılacağını belirtir. Ürünler Amazonun depolarında barındırılır. Alışveriş sonrası depodan çıkan ürünler ilgili kişinin adresine gönderilir.

  Amazon FBA ile çok sayıda avantajdan yararlanabilirsiniz. Ancak Amazon bünyesinde FBA ile satış yapmak için ilk yapmanız gereken Amazon hesabı oluşturmak ve bu hesaba FBA özeliğini eklemek olacaktır. Bu süreç içerisinde kurallara uyarak firmanızı kurmanızda ayrı bir öneme sahip.

  Firmalar için Amazon bünyesinde bulunmak güvenilirlik ve prestij sahibi olmak demek. Bu sebeple işletmeler Amazon ile satış yapmak için yarış halindedirler. Şimdi amazonda nasıl satış yapıldığı hakkında ince noktalara değinelim.

  Amazon firması ile çalışmak isteyen kişilere yapılan önerilerin başında ürün listesi oluşturmaları ve bu konuda bir envanter çalışması gerçekleştirmeleridir. Yazımızın ilerleyen bölümünde envanter konusuna yarıca değinilecektir.

  Ancak kaba hatlarıyla bilmelisiniz ki ürün listeleri ve envanterlerlesin Amazon işletmesine doğru şekilde entegre işlemi sağlanmalıdır. Daha sonra sırada müşterilere gönderilecek olan ürünlerin hazırlanması ve Amazon depolarına göndermek olacaktır.

  Müşterinin siparişleri sonrasında Amazon FBA’da sipariş işlemlerini tamamlama süreci başlayacaktır. Sipariş ile ilgili nakliye işlemleri hakkında müşteriye gerekli bilgiler aktarılır. Bu bilgiler arasında en önemlileri takip numarasının doğru şekilde aktarılması gelir.

  Bununla beraber müşterinin kafasında ki soruların 24 saat süreyle yanıtlanabilmesi de sonraki müşterilere referans olma ve güvenilirlik açısından önemlidir.

  Bir müşteri Amazon üzerinden yaptığı alışveriş sonrasında deneyimlerini kendinden sonrakilerin yararlanması için açıklar. Diğer müşteri adayları bun yorumlar üzerinden hem satış yeri hem de ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olur.

  Dolayısıyla firma ve ilgilenmeniz önemli olduğu kadar satışa sunduğunuz ürününde kaliteli olması Amazonda ilerleyebilmeniz için önemlidir.

  Amazon işletmesi bünyesine katılan bir firma için en büyük avantajlardan bir tanesi ürünün paketlenmesi ve kargolanması işlemlerine karışılmamasıdır. Tüm bu işletmeler Amazonun deposundan kendilerince halledilmektedir.

  Paketleme ve sevkiyat işlemine karışmamak bir işletme için çok büyük bir rahatlıktır. Amazonun sahip olduğu geniş lojistik ağından yaralanmakta yine avantajlar arasında öne çıkan bir başka durumdur.

  Bu ve benzeri faydaları doğru yönlendirme sayesinde işletmenizi kısa sürede büyütebilmeniz mümkün. Ürünlerin depolanması ve kargolanması işlemleri aynı zamanda maliyet yönünden kazancı getirecektir. Zaman zaman yapılan kargo bedava kampanyaları ile satış rakamlarınızın artmasını da görebilmeniz mümkün.

  Amazon Prime Nedir ve Ne gibi Avantajları Beraberinde Getirir?

  Amazon Prime müşterilere sağladığı faydalarla birlikte satıcı kesime de bir takım yararlı özellikler getirmektedir. Bunlar arasında en çok öne çıkanı ise Amazon Prime’a dahil olan bir firmanın müşterilere bir veya iki günlük sınırsız gönderim hakkı tanınması gösterilebilir.

  Diğer ayandan benzer özellikleri sunan işletmelere göre Amazon, bünyesine dahil olan işletmelere gerek kargo olsun gerekse ek masraflar konusunda daha cömert görünüyor.

  Amazonun Bünyesindeki Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  Yukarıda yazımızın başında anlattığımız gibi Amazonda satış yapmak için ilk yapmanız gereken başvuru şartlarını yerine getirmektir. Şartları yerine getirebilmek için bazı engelleri aşarak sonuca ulaşmanız gerekecektir.

  Ancak şunu da belirtelim söz konusu engeller halledilemeyecek kadar zor işlemlerden ibaret değildir. İşinin ehli ve müşterilerine karşı güven vermek isteyen firmalar için günlük gerçekleştirilmesi gereken birtakım kurallar bürünürdür diyebiliriz.

  Amazon işletmesinin yapısına katılmak isteyen firmalar doğal olarak elde edebilecekleri avantajları ve karışılabilecekleri dez avantajları tam olarak öğrenmek isterler. Aşağıda amazonda satış yapmanın sağlayacağı avantajlar sıralanmıştır.

   • Müşterilerin ürün satın aldığı firma Amazon bünyesi içerisinde olduğundan dolayı, güvenilir şekilde alışverişin odağı haline gelir,
   • Amazon tarafından profesyonel bir hizmet sunulur,
   • Kargolama ve paketleme gibi işlemlerle uğraşmazsınız. Lojistik hizmetini doğrudan alırsınız,
   • Yeni kurulmuş bir firma da olsanız müşteri kitleniz hazır olarak karşınıza çıkar.

  Yukarıda belirtiğimiz özellikler Amazonda satış yapmanın en büyük avantajları arasındadır. Bu maddeler en temel halleriyle ele alınmıştır. Bunların dışında da avantaj oalrak görünen ve firmadan firmaya değişen pek çok özellik bulunur.

  Yorum Ekle