Amasya İtimat

AMASYALI OZAN AŞIK ÖZLEMİ ANILDI

İstanbul, Avcılar’da bulunan, Gümüşpala Gönüllüleri Kültür ve Dayanışma Derneği  22 Mayıs 2016 Pazar günü, iki yıl önce bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan Amasya Gümüşhacıköy halkından “ Değme Felek Değme Telime Benim” türküsüyle tanınan Halk Ozanı Aşık Özlemi (Muammer Badem) için bir anma gecesi  tertipledi. Anma gecesinin sunumunu, Şair İsmail Aydoğmuş yaptı. 19.30’da başlayan anma etkinliğinde; Saygı duruşu, İstiklal marşının okumasından sonra lokmalar yendi, türküler söylendi, şiirler okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı.

Geceye;  Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli çiçek gönderirken, kent konseyi başkanı  Mert Ali Ak, Atatürkçü Düşünce Derneği temsilcisi, Nurten Koca, Gümüşhacıköy GÜMYAD İstanbul dernek başkanı Mehmet Koçyiğit ve eşi, Aşık Özlemi’nin değerli eşi Fatma Badem, Merzifon’dan Kız kardeşi Mukaddes Kıraç ve bazı akrabaları hazır bulundul.

Geceye katılan sanatçı ve şahsiyetler; Grup Aşk  adıyla sahnelerde tanınan Nezahat Doğan, Dilek Şahin, Mehtap Turna’dan oluşan müzik grubu,  şair bestekar Sami Aslan, THM sanatçısı Saliha Aslan, Rumeli Tv’den tanıdığımız, yazar, ozan, koro yöneticisi, öğretmen Hasan Öztürk, Barış ve KRT Tv’den tanıdığımız sanatçı Arab Ali,  Radyo programcısı Yaşar Şamcı, Ozan Garip Yadigar, şair Veysel Akman, şair Neriman Us, müzik eğitmeni şair Gönül Parıltı, ozan Hüseyin Gülen, ozan Süleyman Türkyılmaz, rahmetli Aşık Yener’in oğlu şiir yorumcusu Emin Yener ve Nedim Yener katıldılar.

 

Aşık özleminin en bilinen eseri.

Bugün benim efkarım var zarım var

Değme felek değme telime benim

Gül yüzlü cananı elden aldırdım

Ecel oku değdi gülüme benim

Değme felek değme telime benim

 

Lokman Hekim gelse sarmaz yarayı

Hilebaz dostunan açtık arayı

Ne köşkümü koydu ne de sarayı

Baykuşlar tünedi dalıma benim

Değme felek değme telime benim

 

Özlemi’yem başım dumanlı dağlar

Gözlerim yaşlı da içim kan ağlar

Güz ayları geldi bozuldu bağlar

Hazan yeli değdi gülüme benim

Değme felek değme telime benim

Aşık Özlemi–Amasya

DSC_0039

DSC_0033

1961018_584549578298995_158844209_oDSC_0035 DSC_0036DSC_0037DSC_0040DSC_0042DSC_0041

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.