Amasya İtimat

AMASYA VALİLİĞİNDEN KIYMETLİ BİR ESER DAHA

Osmanlı Devletinin sekizinci padişahı olan Sultan II.Bayezid, bilindiği üzere, 1454 ile 1481 yılları arasında Amasya’da şehzadevali olarak 27 yıl görev yapmıştır. Sultan İkinci Bâyezîd’in Adlî mahlasıyla yazmış olduğu şiirler, “Amasya’ya Vali Osmanlı’ya Padişah Bir Şair: Adlî” isimli eser ile Valiliğimiz Kültür Yayınları arasına katıldı.


 


Vali M. Celalettin Lekesiz, 13 Nisan 2009 Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, bütün olarak ilk defa Valiliğimizce yayınlanan bu kıymetli eser hakkında, ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basınımızın temsilcilerine bilgiler verdi.


 


Uzun süren bir araştırma neticesinde yazılan bu eserde, ülkemizdeki kütüphanelerin hiçbirinde mevcut olmayan en eski ve sağlam nüshanın orijinal resimlerinin yer aldığını belirten Vali Lekesiz, 153’ü Türkçe, 17’si Farsça olmak üzere eserde 170 şiir bulunduğunu, bu şiirlerin toplam beyit sayısının ise 969 olduğunu söyledi. Kitapta ayrıca Amasya ili ve II. Bâyezîd’in yaşadığı dönemle ilgili bilgi, belge, minyatür ve tablolardan oluşan alt başlıklar ve ekler bölümünün de bulunduğunu; orijinal cildi, lüks baskısı, titizlikle hazırlanan sayfa düzeni ve dizgisi ile de dikkat çekici olan bu eserin 437 sayfadan oluştuğunu ifade etti.


 


Toplantıdaki konuşmasında, Amasya’daki kültürel faaliyetlerin belirli bir program dâhilinde gerçekleştirileceğini dile getiren Vali Lekesiz, Amasya’nın “marka kent eylem planı”nın yapılacağını, bu sürece pozitif katkılar sağlayacak çalışmaların sürdürüldüğünü de belirtti.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.