Amasya Suluova Şeker Fabrikası 64. Pancar Alım Sezonunu Açtı

Suluova Şeker Fabrikası 64. dönem pancar alım sezonu 11 Eylül 2017 Pazartesi günü Suluova’da gerçekleştirilen tören ile başladı.

Törene; ilimiz Valisi Dr. Osman Varol, Milletvekilleri M. Naci Bostancı ve Mustafa Tuncer, il ve Suluova ilçe protokolu, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Pancar Bölge Müdürü Bayram Bahadır, üreticiler katıldı.

Törende bir konuşma yapan PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçı;  “Sayın; Valim, Sayın Milletvekillerim, Kaymakamım, Belediye Başkanlarım, İl ve İlçe Komutanlarım, , İl ve İlçe Emniyet Müdürlerim, İl Genel Meclis Başkanım ve İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerimizin Başkan ve Yöneticileri, Amasya Pancar Ekicileri ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Çok değerli Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, Mahalle ve köy muhtarlarımız, Emekçi çiftçi kardeşlerimiz, Fabrikamızın değerli yöneticileri ve çalışanlarımız, Basınımızın ve emniyet teşkilatımızın değerli mensupları 63 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 64.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2017 / 2018 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum Öncelikle bu Fabrika gibi Türkiye’mizde birçok Sanayi kuruluşunun öncülüğünü yapmış Demokrasi Şehidimiz Sn. Adnan Menderes başta olmak üzere, Demokrasi Mücadelesinde şehit olanlara Allahtan rahmet-gazilerimize acil şifalar diliyorum Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, Protokolümüzün değerli katılımcıları, Sevgili Misafirlerimiz; Fabrikamız bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile on bölgede, 238 köy, 6734 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz 114.000 dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır. Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 700 bin ton civarındadır.  Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 133 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bu güne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir. 2017/2018 kampanya döneminde 640 bin ton civarında pancar işleyip yaklaşık 74 bin ton kristal toz şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için en önemli ham madde olan 31 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 192 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Yine kuruluşundan bu yana bu İşletmeye emek vermiş bu günlere gelmesini sağlamış tüm Yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Elbette bu süreçte hakkın rahmetine kavuşan çiftçi ve çalışanlarımız oldu. Bunlara da minnet duygularımla Allah’tan rahmet diliyorum.Bugün de 64.sünü düzenlediğimiz bu Törenimiz de bizleri yalnız bırakmayan, heyecanımızı paylaşmak için burada bulunan başta Sn. Valimiz ve Milletvekillerimiz olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle herkese Saygılar Sevgiler sunuyorum” dedi.

Yorum Ekle