30. YILINDA UNUTULMADILAR…

Suluova Taşovalılar Derneği tarafından Merzifon Yeni Çeltek Maden İşletmesinde 30 yıl önce 7 Şubat 1990 yılında meydana gelen grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 68 maden Şehidi için Mevlid-i şerif okutuldu.

Suluova Orta Camide 7 Şubat 2020 Cuma günü Suluova Taşovalılar Derneği tarafından düzenlenen programda İlçe Müftülük Din Görevlileri tarafından mevlit okunarak dualar edildi ve şehit madencilerin ruhlarına bağışlandı.

Yaşanan olayın çok acı olduğunu belirten Taşovalılar Dernek Başkanı Yaşar Serçe, “30 yıl önce meydana gelen elim kaza nedeni ile büyük acı yaşadık. Madenci kardeşlerimiz gerçekten zor şartlar altında ailelerini rızklarını kazanıyor. Allah yardımcıları olsun. Her türlü kaza ve belalardan esirgesin. Bir daha böyle acıları ve felaketleri yaşatmasın. Bugünü anlamlı kılan da geride kalan yakınlarının hatıralarına sahip çıkarak onları yad etmeleridir. Maalesef biz maden ocaklarında yıllardır bu acıyı yaşıyoruz. Tüm şehit madencilerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlara da sabırlar ve başsağlığı diliyorum” dedi.

Yaşanan facianın tüm toplumu derinden üzdüğünü belirten Yaşar Serçe, amaçlarının bu gibi acı olaylarda hayatını kaybeden şehit madencileri yad ederek Mevlit, Kur’an-ı Kerim ve dualar okuyup ruhlarına bağışlayarak arkalarından insani görevlerini yerine getirmek ve ailesi ile yakınlarının acılarını paylaşmak olduğunu söyledi.

30 Yıl önce yaşanan grizu faciasında hayatlarını kaybeden 68 şehit madenci için Orta Camide düzenlenen ve şehit madencilerin aileleri tarafından katılanlara gül suyu ile çikolata ikram edilen mevlid programına, Taşovalılar Dernek üyeleri, çeşitli kurum, kuruluş temsilcileri, şehit madencilerin aileleri ile yakınları, maden çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

Yorum Ekle