Amasya İtimat

YUNUS BABA DUALARLA YADEDİLDİ

Haber: Cafer Çakraz

Yüzyıllardan bu yana sürmekte olan Çakırsu (Yonnus) Köyümüzün köklü geleneklerinden, Afetlerden korunma ve bereketli, hayırlı yağmurlar yağması için, Çakırsu Köyünde medfun bulunan yöremizin önemli ziyaret yerlerinden, Horasan erenlerinden Yunus babanın manevi huzurunda, Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmak için, Allah’a adanan kurbanlar, büyük bir merasimle, toy, bayram havası içinde gerçekleştirildi.

 

Çakırsu Köyü muhtarlığı organizasyonda, aralıksız her yıl yapılan gurbetteki- sıladaki, büyük, küçük her kesimin sahiplendiği ve katkı sunduğu bu kadim Türk-İslam geleneğinde öncelikle 3 Mayıs 2024 Cuma günü Cuma namazı sonrası bütün köyün katılımıyla topluca köy mezarlığına, tekbirlerle ve dualarla gidilerek, kurbanlar kesildi.

 

Köy yemekhanesine getirilen kurbanlar burada yemek yapmaya hazır hale getirildi. 4 Mayıs Cumartesi günü, öğle namazı öncesi, camide, köy imamı ve diğer din görevlilerinin okuduğu Kur’an-ı Kerim, ilahiler, naatlar ve dualarla Cenab-ı Allah’a dilekler dilendi. Öğle namazı sonrası çok yoğun bir katılım ile köy yemekhanesinde köylülere ve civar köylerden gelenlere kurbanlardan kesilip pişirilen etlerin yemekleri ikram edildi.

Daha nice yıllar sürmesi dileğiyle Cenab-ı Allah kabul etsin.

Yunus Baba

Yonnus Baba olarak da bilinen Yunus Baba’nın bölgeye yerleşen Şelçuklular dönemindeki ”Taşabad” erenlerinden olduğu bilinmektedir. İlçemize bağlı 18 kilometre uzaklıktaki Çakırsu köyü girişindeki kabristanlıkta türbesi vardır. Türbe değişik dileklerde bulunmak üzere ziyaret edilmekte olup, bahar ayının gelmesi ile birlikte türbe yanında toplu namaz kılınıp, şükür duası ile birlikte topluca yemek yenir.

Yorum Ekle