YUNANİSTANA GEZİ..

Samsun Mübadele Derneği’nin Amasya Mübadele Derneği ile birlikte organize ettiği Yunanistan gezisine katılan mübadiller, Batı Trakyalı soydaşlarımızla buluştu.

İskeçe’de düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen mübadiller ve Batı Trakyalı soydaşların buluşmasına, İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete, İskeçe Vali Yardımcısı Yusuf Deli ve İskeçe’nin Demircik köyü sakinleri katıldı. Geziye Samsun, Amasya, Tokat, Sivas, Ordu ve İstanbul illerinden katılan toplam 28 mübadil, 85 sene önce koptukları soydaşlarıyla buluşmanın heyecanını yaşadılar.
Geziye iştirak eden Amasya Mübadiller Derneği Başkanı Fahrettin Kayalar ve Taşova Belediye Başkanı Özgür Özdemir, geziyi organize eden Samsun Mübadele Derneği ve Lozan Mübadilleri Vakfına teşekkür ettiler. Başkan Kayalar, “Terketmek zorunda kaldığımız topraklara yaptığımız seyahat, bizleri çok duygulandırdı. Ayrıca bize ev sahipliği yapan soydaşlarımızla kucaklaşmak bizi ayrıca sevindirdi” dedi.
Öte yandan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, “Samsun ve Amasya Mübadil dernekleri, bizim okumaya gönderdiğimiz talebelerimize her zaman kucak açıyor. Geçen yaz İskeçe’den gelen misafirleri de Samsun’da ağırladılar, biz de onların iade-i ziyaretinde yeniden buluşmanın sevincini yaşadık” biçiminde konuştu.

Kahvaltıdan sonra Selanik’e doğru yola çıkan mübadiller, Kayalar, Drama, Kavala ve Sarışaban’ı da ziyaret ettikten sonra Türkiye’ye dönecekler.

Kaynak: www.asamasyaninsesi.com

Yorum Ekle