YÜKSEK GERİLİMLİ ÇED RAPORU TOPLANTISI…

HAMEKA Hidroelektrik Enerji Üretim A.Ş. tarafından, ilçemiz, Yeşilırmak nehri üzerinde (Kaleçevriği mevki)  her biri 5,60 MWm / 5,40 MWe (toplam 22,4 MWm/21,6 MWe) kurulu gücünde “Karayel HES Projesi”nin yapılıp işletilmesi  için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince  faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için 26 Nisan 2019 Cuma günü “Halkın Katılımı Toplantısı”  düzenlendi.

Taşova Müftülüğü Konferans Salonunda Saat 14:00’de başlayan olan Karayel HES projesi ÇED Raporunun sunumunu  ENÇEV Enerji Çevre Yatırımları ve Danışmanlığı Haritacılık İmar İnşaat A.Ş. adına İlknur Kağızman yaptı. Slayt gösteri eşliğinde yapılan sunumda; Dörtyol, Dutluk, eski Belediye kum ocağı ve İlçemiz Devlet hastanesi civarında yaptırılacak olan 4 adet HES ile ilgili teknik bilgiler verildi.

Daha sonra söz alan Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Osman Tok katılımcılara bilgi verdi. Söz alan katılımcılar ve çevre köydeki vatandaşlar HES’lerle ilgili kaygılarını dile getirdi. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantıda katılımcılardan iki kişi projeye destek verdi.

Kaskat 2 kısımdan oluşan, Amasya’nın Taşova İlçesi içinde Yeşilırmak Nehri üzerinde yapımı planlanan Karayel I-II HES projesinin toplam kurulu gücü 10.423 MWm/9.907 Mwe’dır. 2’şer adet düşey Kaplan türbinden oluşan her iki ünitenin de proje debisi 70.0 m³/s’dir. Akışyukarıdaki Karayel I HES’te 5.613 m³/s dizayn debisine sahip bir adet yine düşey Kaplan türbine sahip bir cansuyu etek santrali teşkil edilecek.

Yorum Ekle