Yok böyle güzel bir ilçe, her beş kilometrede bir Mesire yeri…

Ahmet Günaydın

Karadeniz  ve İç Anadolu Bölgemizdeki bir çok ilçeyi gezen ve bilen bir gazeteci  olarak gururla iddia ediyorum ki, Taşova gibi sınırları içerisinde bu kadar çok mesire yeri ve tarihi  yapı olan bir başka ilçe olsun.

İlçemiz çevresinde neredeyse her beş kilometrede bir Mesire yeri var. Ancak, istediğiniz kadar doğal güzelliğiniz olsun tanıtımını yapamazsanız bir sonuç elde edemezsiniz. Taşovamızın çevresinde nice tarihi ve doğal güzellikler bulunuyor. Biz sorumlu gazetecilik adına tüm güzellikleri  sizlerle paylaşıyor, gözler önüne seriyoruz. Hem haber sitemizde yayınlıyor, çıkardığımız gazeteyi de ilgili devlet dairelerine posta ile gönderiyoruz.

Maalesef devlet kurumlarında bazı idareciler ve ilgili personel başını adeta devekuşu gibi kuma gömüp, haberlerimizi görmezden geliyor. Kaymakamlar gelip geçici, sınırlı bir  mecburi  hizmet  süresince görev  yapıyor. Kalıcı olan belediye başkanları ise  bu güzelim değerlerimiz ilçe mücavir alan  içerisinde   olmadığı için bu değerlere sahip çıkmıyor.

Boğazkesen tarihi köprüsünün tarihi M.Ö. 60 yılına dayanıyor. Tozanlı ve Kelkit’in birleştiği noktada otantik bir tesis var ama kapalı. Vatandaşlar çevresinde piknik yapıyorlar,  Boğazkesen köprüsü ile Ayvacık ilçesindeki Hasan Uğurlu barajı arasındaki yaklaşık 50 kilometrelik Yeşilırmak nehri güzergahında İnişdibi kanyonu gibi bir çok kanyon var.

 

Mesire Yerlerimiz: Boraboy gölü, Baraklı Şelalesi, Alpaslan Göz Mesire Yeri, Belevi Akpınar (Atıl durumda) , Dereli Havuzbaşı, Destek Barajı, Esençay Şahin Yaylası, Şehit Himmet Aydemir Sarıkaya Gürsu Göleti, Uluköy Naci Eren Barajı,  Akınoğlu Tekke Havuz ve Gölü,  Ballca Piknik Alanı, Kızgüldüren göleti, Hacıbey Tekke Mesire yeri.

Yine  keşfedilmeyi ve turizme açılmayı bekleyen Kırkharman Takım Şelaleleri

Daha bitmedi, Bilinen tarihi eserlerimizin yanısıra Tatlıpınar köyüne 2 kilometre uzaklıktaki Gerez ini mağarası ve Bal Kayası, Çaydibi Kapıağzı göleti, Zana Baraj gölü, Devre köyü yakınlarındaki kayıp Menduh şehri, Yaylasaray Sudüşen şelalesi, Yukarı Baraklı Roma dönemi Gözetleme kulesi, Esençay merkezindeki yeraltı şehri, Boraboy Tuzla mevkiindeki Kaya Mezarı, mağaralar, höyükler.

Her dönemin tarihi bizde. Bir çok ilde, ilçede olmayan doğal güzellikler ve mesire yerleri de biz de.

Yaylalar konusunda yine ilçemiz bölgemizde en fazla oba ve yaylaya sahip ilçe. En güzeli tartışmasız Fındıkpınarı (Halamaz) yaylası. Başyurt, Sepetli Elmapınarı ve Karapınar (elektrik var), Esençay Kirazpınarı, Çakırsu Yemişen yaylası,  Boğalı dağlarındaki; Dereli, Belevi, Ballıca, Esençay, Şahinler, Geydoğan obaları ve bir çok yaylalarımız. Bir doğa harikası Karamuk ve Dazlı Kanyonu.Gürsu Şehit Himmet Aydemir (Sarıkaya) Göleti Hasan Uğurlu Baraj gölü Karsavul-Zana mezrası

Destek Barajı

Esençay Şahin GöletiBaşrollerde tabii ki Boraboy Gölü Tabiat Parkı Çalkaya Hüvelenkale (Felenbel kalesi)

Yorum Ekle