YİNE GEL EY ONBİR AYIN SULTANI

YİNE GEL  EY ONBİR AYIN SULTAN’I


 


Bir ay boyunca evlerimize misafir ettiğimiz,onbir ayın Sultan’ı Ramazan’ı şerifi nihayet uğurlamak için hazırlıklara başladık bile..


Değerli okurlar bu ay öyle bir ayki misafirlerin en değerlisi,güzellerin en güzeli,muhabbetlerin en faydalısı,gönül temizliğimizin en güzeli,kalplerimiz onunla aydınlandı onunla temizlendi.


Bir kaç gün sonra yolcu edeceğimiz bu en değerli misafir için,aileler günlerdir alışveriş yapıyor.bu güzel ayı  uğurlarken güzel giyinmek için yeni elbiseler alınıyor,ona güzel kokmak için,esanslar alınıyor,onu uğurlarken ikramlar yapılmak üzere tatlılar şekerler ,hediyeler alınıyor,içimizde babambaşka bir heyacan oluşuyor.


Değerli okurlar,Ramazan ayı boyunca kalplerimizi temizlemeye gayret ettiğimiz gibi bedenlerimizide temizlemiş oluyoruz ,bir ay boyunca güzel kokular sürünerek terahfih namazlarına katılıyoruz.


Tekbirler,dualar,salâvatlar ve selamlar getirerek namazlarımızı kılıyoruz.


Namazlar sonrası birbirimize sarılıyor,elerimizi sıkıyor,selâmlaşıyoruz.yüzlerimizde ayrı bir tebessüm oluşuyor,kalplerimizdeki çoşku ve muhabbet ayrı bir heyacan ayrı bir güzellik veriyor yüzlerimize.


Bu onbir ayın sultanı Ramazan’ı  uğurlamak için bir kaç gün sonra,Bayram namazı kılacağız,evlerimize döndükten sonra ise onu güzel uğurlamanın verdiği mutlulukla aileler arasında bayramlaşmalar yapacağız,eş dost akraba ve kabir ziyaretleri yapacağız.


Birbirlerimize ikramlar yapacağız,gülüp eğleneceğiz,tatlılar yiyecek,sohbet ve muhabbetler yapacağız.güler yüzlü olacağız,sevinmek sevindirmek bayramın şiarı olur.


Bayram dolayısıyla küskünler barışacak,yoksullara sevinecek yetimler ve kimsesizlerin yüzleri gülecek.


Sevgili okurlar zaten ecdadımızda bayram’ı,neşe ve muhabbet içerisinde kutlardı.Bu Allah’a yönelişi ihtişamlı törenlerle kutlar,Bayram geceleri tekbir sesleri arasında fener alayları düzenlermiş, kandiller yakarlarmış.bizlerde onların yaptıklarına uymaya ve yapmaya çalışacağız.


Onbir ayın Sultan’ı Ramazan ayının gelmesini,bildiğimiz üzere onbir ay daha bekleyeceğiz.Yüce Rabbim bizlere bu eşsiz ayı tekrar karşılamayı ve yaşamayı nasip eder inşallah.(Amin) hepinizin bayramını kutlar saygı ve sevgilerimi sunarım.şimdiden hepinize hayırlı bayramlar.


 


Sami ASLAN

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.