Amasya İtimat

YİBO’YA OLAN VEFA BORCUNU ÖDÜYOR

Haber: Serdoğan Sıvacı
İlçemizde Kapalı Yüzme Havuzu’nda yüzme antrenörü olarak görev yapan ilçemiz Şeyhli köyünden Ufuk Duyum, mezun olduğu Taşova Şehit Adem Sezgin Yatılı Bölge Okulu’ndaki çocuklara yüzme kursunu ücretsiz veriyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı kapalı yüzme havuzunda antrenörlük yapan Ufuk Duyum, 20 yıl önce mezun olduğu okuluna vefa borcunu o okuldaki öğrencilere ücretsiz yüzme eğitimi vererek ödüyor. Eski adı Taşova Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na (YİBO) yaklaşık 6 yaşındayken yatılı olarak adım atan Duyum, 14 yaşında ortaokuldan mezun olup liseye, ardından da üniversiteye gitti. 8 yıl boyunca yatılı okulda eğitim gören Ufuk Duyum’un en büyük hayali ise beden eğitimi öğretmeni olmaktı. Okulundaki öğretmenlerine ve okuluna olan vefa borcunu ise yine aynı okulda yatılı kalan öğrencilere bu sefer yüzme antrenörü olarak görev yaptığı havuzda ücretsiz kurs vererek ödüyor.
Halk Eğitimi Merkezi ve Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde çalışan Antrenör Ufuk Duyum, YİBO’da eğitim gören 25 öğrenciye haftada 3 gün 2’şer saat yüzme kursu verdi.
Sporu bir yaşam biçimi olarak gören 28 yaşındaki Duyum, “Spor bizim için yemek gibi bir şey. Sabah, öğle, akşam. Ben de hedeflerimi gerçekleştirdim. Ben beden eğitimi öğretmeni olmayı 5. sınıfta düşündüm. Oradaki aldığım hedefle şu anki konumuma geldim. Bu okuluma vefamı ödemek, öğrencilerime yüzmeyi öğretmek için geldiğim bir projedir” ifadelerini kullandı.
Kurs öğrencilerinden 8. sınıf öğrencisi Bayram Serçe, “Burada yatılı okulda kalıyorum. Ufuk hocamızla beraber yüzmeyi öğreniyoruz. İlk başta başlarken gerçekten çok zor olduğunu düşünmüştüm. Ama şimdi Ufuk hocamızla yüzme konusunda bir mesafe kat ettik. Köyde ırmakta az, çok biliyordum. Ama burada o ırmakta yüzdüklerimizin arasında dağlar kadar fark olduğunu anladım. Burada profesyonel öğretiliyor. O yüzden büyük bir disiplinle burada antrenmanlarıma devam ediyorum” şeklinde konuştu.
4.sınıf öğrencisi Erdem Serçe yüzmeyi bu kursta öğrendiğini anlatırken, Efe Çetin ise yüzme bilmeyi öğrenmek için kursa severek geldiğini söyledi.

Yorum Ekle