Amasya İtimat

AMAN DİKKAT! SAHTE PARA KURBANI OLMAYIN…

Amasya İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada; Kurban bayramının yaklaşması nedeniyle hayvan pazarlarının hareketlendiği bu sebeple sahte para olaylarında artış yaşanabileceği değerlendirilmektedir.
Vatandaşların yapmış oldukları alışverişlerinde sahte para ile karşılaşması halinde, parayı veren şahsın eşkal, kimlik ve araç bilgisini tespit ederek en kısa sürede 112 İhbar hattını araması ve dolandırıcıların yakalanmasını sağlaması gerekmektedir. Bunun içinde vatandaşların paranın sahte olup olmadığını tespiti için paraların güvenlik özelliklerini bilmesi büyük önem arz etmektedir. Sahte para mağduru olmamak için aşağıdaki 10 yöntemle banknotun sahte olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Gerçek bir parada bulunması gereken özellikler:
1. Kağıt Kalitesi
Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki
paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmamasına dikkat etmelisiniz.

2. Atatürk Portresi
Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda her iki yüzden de görülebilen Atatürk portresinin olup
olmadığını kontrol edin. Gerçek banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk portresinin yer aldığı bir görsel görünecektir. 3 . Emniyet Şeridi
Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edin.
4. Holografik Şerit
Bu şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.
5. Kabartma Baskısı
Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur.
6. Renk Değiştiren Şerit
Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.
7. Bütünleşik Görüntü
Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir.
8. Mikro Yazı
Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır.
9. Ultraviyole ile Görünen Değerler
Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

Yorum Ekle