Amasya İtimat

Yeşil Erbaa Çevre Platformu kuruldu ve ilk Açıklamasını yaptı..

2020 yılı Haziran ayında komşu ilçemiz Erbaa’ya 16 kilometre uzaklıkta Kozlu köyü sınırlarındaki bakır maden alanında yapılan ön etütler sonucu elde edilen örneklerin  tahlil  neticelerine göre,  Kozlu maden sahasında tonda 3,95 – 12,54 gram aralığında altın madeni cevheri tespit edilmişti.
Altın arama çalışmalarının başlaması ile siyanürle arama yapıldığından dolayı doğaya vereceği zarar  nedeni  ile Erbaa’da doğasever vatandaşlar tarafından 4 Kasım 2020 günü bir platform kuruldu.
YEŞİL ERBAA ÇEVRE PLATFORMU’nun ilk açıklaması aynen şöyle:
”Kıymetli dostlarım,
Erbaa halkı olarak, 4 Kasım 2020 günü Yeşil Erbaa Çevre Platformumuzu kurduk. Siyanürlü ve Sülfürik Asitli Altın-Bakır Madenine karşı zümrüt yaylalarımızı, vadilerimizi, sularımızı, havamızı, her türlü ağzı var-dili yok canlılarımızı korumaya azimli ve kararlıyız.
Kelkit vadisindeki, Boğalı yaylalarındaki kamu hakkını, tüyü bitmemiş kuşun hakkını, kızlarımızın ve oğullarımızın geleceğini hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak koruyacağız.
Yaylalar, vahalar başta insanoğlu olmak üzere bütün mahlukatın ortak malıdır, yani kamu malıdır. Kamu malını talan edenlere Allah lanet ediyor. Biz sadece insanlar için değil, ağzı-var dili-yok bütün canlılar için mücadele ediyoruz. Şüphesiz kazanacağız, çünkü Hakk’ın sesiyiz.
Biz, Tokat-Amasya köylerinde, kınalı kuzularının, ineklerinin, mandalarının sütünden, bahçesinde-tarlasından kıt-kanaat geçinen kanaatkar Anadolu insanının, Ayşe teyzemizin, Mehmet amcamızın vakur ve haklı sesiyiz.
Akıl ve vicdan sahibi herkesin, her vatandaşımızın desteğine ihtiyacımız var. Platformumuza

https://www.facebook.com/Ye%C5%9Fil-Erbaa-%C3%87evre-Platformu-110800114168214/

adresinden takip ve destek verebilirsiniz.

Kalbi şükranlarımızla…”

Yorum Ekle