Amasya İtimat

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:09 Mayıs 2003 Cuma Sayı:1881

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:09 Mayıs 2003 Cuma Sayı:1881

İlçemizin Gururu: Y.İ.B.O Türkiye Şampiyonu Oldu

İlçemiz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 3 Mayıs 2003 tarihinde Bursa’da yapılan Türkiye İlköğretim Okullararası Atletizm Şampiyonasında ilimizi temsilen 1. oldu.

İlçe ve il birinciliğinden sonra Kastamonu’da yapılan bölge şampiyonasında birinci olan YİBO öğrencileri Bursa’da Yedi Kardeşler Otelinde iki gün boyunca Bursa’daki hemşehrimiz Fuat ve Nihat Bursalı kardeşleı tarafından ağırlandı.

İlk defa ilçemiz Türkiye Şampiyonası gururu yaşatan YİBO müdürü Fatih Meşhur, Müdür Baş yardımcısı Rafet Öztürk ve Beden Eğitimi Öğretmen Şakir Korkmaz ve şampiyon öğrencilerimizi kutluyor başarılarının devamın diliyoruz.

Özürlüler 1 günlüğüne Asker olacak

Ülke genelinde bugün uygulanacak olan özürlü gençlerimizin 1 gün süreli temsili askerlik hizmeti ilçemizde de uygulanacak.

İlçemizde ikamet eden ve vatani görevini ifa etmeyen özürlü gençlerimiz için temsili askerlik hizmetinin yemin töreni için bugün saat 10.30’da ilçe Jandarma Komutanlığında bir program gerçekleştirilecek.

Jandarma Trafik Tim Komutanlığı ve Özkan Ağış İ.Ö. Okulunca Trafik Haftası kutlandı

İlçe Jandarma Komutanlığı ve Özkan Ağış İlköğretim Okulu, Karayolları Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle bir etkinlik düzenledi.

Dün Halk Eğitim Merkezi Salonunda saat 10.30’da başlayan programda Kaymakam Mustafa Çit, Jandarma Komutanı J.Yzb. Ertan Bacaksız, Belediye Başkanı Özgür Özdemir, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Hamdi Bıyıkoğlu ve resmi daire amirleri hazır bulundu.

Programda haftanın önemini anlatan konuşmayı J.Trafik Tim Komutanı J. Üçvş. Barış Cingöz yaptı. Trafik Haftası dolayısıyla düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam, Jandarma Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından verildi.

Etkinlikte gerçek kazaların konu alındığı bir slayt film gösterisi yapıldı. Atatürk İ. Ö. Okulu öğrencilerinin hazırladığı tiyatro oyununun sergilenmesinden sonra lise öğrencilerinin hazırladığı müzik gösterisi ile program son buldu.

Kutlu Doğum Haftası kutlanıyor

13-19 Mayıs 2003 tarihleri arasında ilçemizde Peygamberimizin doğum yıl dönümü münasebetiyle “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri yapılacak. Hafta münasebetiyle ilçemiz Müftülüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi’nde “İslam’da Çalışma Ahlâkı ve Zihniyet” konulu bir konferans düzenlenecek. Adı geçen konferans 16 Mayıs 2003 günü saat 08.30’da Çorum İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fazlı Arabacı tarafından verilecek.

Konu ile ilgili olarak ilçemiz Müftüsü Ali Aslan bütün Taşovalıları konferansa davet ettiğini, bu konferansın Peygamberimizin Doğum Yıl Dönümü münasebetiyle halka yararlı olacağını açıkladı.

Ölümlü Trafik Kazası

5 Mayıs 2003 Pazartesi günü saat 24.00 sularında Yayladibi Küçükgeriş yayla yolunda seyreden Cemal Dağlı (28) traktörün devrilmesi sonucu traktörün altında kalarak olay yerinde hayatını kaybetti.

Halk Eğitim Merkezi yıl sonu sergisi 4 Haziran’da

2002-2003 öğretim yılında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce makina nakışı dalında Uluköy, Alpaslan, Boraboy, Akınoğlu Tekke ve Yerkozlu, Şahinler, Hacıbey, Çaydibi kasabalarında açılan kurslar bugün sona eriyor.

İlçe merkezinde 4 Haziran 2003 günü tüm kursların çalışmalarını içeren bir sergi düzenlenecek. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bahçesinde saat 14.00’de başlayacak olan yıl sonu sergisinde kursiyerlere belgeleri verilecek.

Taşova Lisesi Pilav günü hazırlıkları sürüyor

İlk mezunlarını 1973 yılında veren ilçemiz Lisesi mezunları 31 Mayıs 2003 Cumartesi günü PİLAV GÜNÜ’nde buluşacaklar.

Pilav Günü için oluşturulan komisyon 1973-1988 yılları arasında mezun olan öğrencilere ulaşabilmek için çalışmalarını sUrdürüyor. Pilav Günü 31 Mayıs 2003 Cumartesi günü Lise bahçesinde gerçekleştirilecek.

Doğrudan Gelir Desteği uygulaması başlıyor

Tarım İlçe Müdürü Rahim Gezer’den alınan bilgiye göre ilçemizde 14 Mayıs 2003 Çarşamba gününden itibaren müracaatlar başlayacak. İlçe merkezi, kasaba ve köyler için ayrı ayrı müracaat günü belirlendi. Çiftçiler sadece belirlenen günlerde müracaat edebilecekler.

2003 yılı için dekar (dönüm) başına 16.000.000. TL ödeme yapılacak. Çiftçiler müracaat günlerinde hiç bir kuruma gitmeden önce nüfus cüzdanları ile. birlikte Tarım İlçe Müdürlüğüne başvuracaklar. 2002 yılında DGD’ye başvuranlardan sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ve çiftçi belgesi istenecek.

2002 yılında DGD’ye 4726 çiftçi başvuruda bulunurken 1.8 trilyon lira ödeme yapıldı.

Ses Yarışması bu akşam

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce Türk Halk Müziği dalında düzenlenen Ses Yarışması bu akşam saat 19.00’da Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılacak.

Geleneksel olarak her yıl yapılacak olan ses yarışmasına 21 aday katılacak.

İpekböcekçiliği Teşvik Ediliyor

İlçemizde de çok eski yıllarda yapılmakta olan ipek böcekçiliği yetiştiriciliğini teşvik amacıyla destekleme uygulanıyor.

Tarım İlçe Müdürlüğünden alınan bilgiye göre ilçemizde bu yıl dut ağacının olduğu köyler dikkate alınarak toplam 11 çiftçiye ücretsiz olarak ipek böcekçiliği tohumu dağıtıldı. Yaklaşık 1,5 ay içinde satışa arz edilecek olan kozalardan üreticiye ek gelir sağlanmış olacak.

İpekböcekçiliğini teşvik kapsamında önümüzdeki sonbaharda ücretsiz olarak dut fidanı dağıtımı yapılacak.

 Bu sayfadaki tüm haberler Yeni Taşova Gazetesi‘nden aynen alınmıştır.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.