Yeni Taşova Gazetesi Tarih:02 Mayıs 2003 Cuma Sayı:1880

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:02 Mayıs 2003 Cuma Sayı:1880

YİBO Türkiye Atletizm Şampiyonasında İlimizi temsil edecek

İlçemiz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yarın Bursa’da yapılacak Türkiye İlköğretim Okullararası Atletizm Şampiyonasında ilimizi temsil edecek.

İlçe ve il birinciliğinden sonra Kastamonu’da yapılan bölge şampiyonasında birinci olan YİBO öğrencileri dün akşam saat 10.00’da Bursa’ya hareket ettiler.

Şampiyon öğrencileri 2 gün boyunca Bursa’daki hemşehrimiz iş adamı Fuat Bursalı 3 yıldızlı bir otelde misafir edecek.

Yatılı İlköğretim Bölge Okulunu, okul müdürü Fatih Meşhur’un şahsında kutluyor, öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz.

Devre Muhtarı Ali Gül trafik kazasında öldü

İlçemize bağlı Devre köyünde 3 dönemdir muhtarlık görevini sürdüren Ali Gül (55) traktör kazası sonucu hayatını kaybetti.

29 Nisan 2003 günü saat 10.00 sularında Devre köyü yakınlarında 05 HE 639 plakalı traktörün devrilmesi sonucu ağır yaralanan traktör sürücüsü Ali Gül Samsun’a götürülürken vefat etti.

30 Nisan 2003 günü devre köyünde toprağa verilen Ali Güİ’e Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

İlköğretim Okulları toplu resim ve el işi sergisi ilgi gördü

28 Nisan 2003 Pazartesi günü ilköğretim okulları toplu resim ve el işi sergilerinin açılışı yapıldı.

Halk Eğitimi Merkezi bahçesinde saat 11.00’de program saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunması ile başladı. Şahinler İlköğretim Okulu folklor ekibinin halk oyunları gösterisinden sonra İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Hamdi Bıyıklıoğlu bir konuşma yaptı.

Akınoğlu İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazırladığı açık hava piyesi ilgi ile izlendi. Uluköy İlköğretim Okulu Kafkas ekibinin gösterileri ve özellikle “Şeyh Şamil” oyunu izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Yapılan açılış sonrası hazırlanan sergi izleyicilerin beğenisini kazandı.

AK Parti ilçe Başkanlığına Uğur Uysal Seçildi

27 Nisan 2003 Pazar günü Belediye Düğün Salonunda saat 10.00’da başlayan toplantıda ilimiz milletvekilleri Akif Gülle ve Hamza Albayrak hazır bulundu.

Tek liste ile girilen seçimler sonucunda ilçe başkanlığına yeniden Avukat Uğur Uysal seçildi.

Köy Hizmetleri İI Müdüründen tanışma toplantısı

Köy Hizmetleri İl Müdürlüğüne yeni atanan İl Müdürü; ilçemiz Belediye Başkanları, köy ve mahalle muhtarlar; ile bir toplantı yaptı.

İl Müdürü açış konuşmasından sonra Şube Müdürleri söz alarak yeni dönem çalışmalarını anlattı. Belediye Başkanları ve muhtarlar söz alarak beldelerinin sorunlarını anlattılar.

Tekel İşçilerinden Özelleştirmeye Tepki

Ülke genelinde TEK Gıda İş Sendikası tarafından başlatılan 11 haftalık eylem Takvimi ilçemiz Tek Gıda İş Sendikasınca başlatıldı.

25 Nisan 2003 günü saat 12.00’de Tekel Personel Lokali önünde başlayan yürüyüşe 100 işçi katıldı. Yağmura rağmen eylemi devam ettiren işçiler Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşını okudular. Tek Gıda İş Şube Sekreterinin burada okuduğu basın açıklaması söyle:

“TEK Gıda-İş Sendikası olarak hükümetin Tekel’i özelleştirme yoluyla tasfiye girişimlerine karşı eylem , sürecini bu gün 25 Nisan 2003 tarihi itibariyle başlatıyoruz.

TEKEL, Turkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve bağımsızlık ideallerine ilham vermiş bir kuruluştur. Halen de ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Sadece yabancı şirketlerin çıkarları öyle gerekiyor diye tasfiyesine izin verilmeyecektir. Bizim için ulusumuzun çıkarları her şeyin önünde gelmektedir.

TEKEL, devletin ekonomiye müdahalede bulunabileceği en etkili araçlardan biridir

TEKEL’in tasfiyesi, sadece devletin ekonomik gücünü zayıflatmakla kalmayacak, halka ait en önemli kaynaklardan biri daha yabancı denetimine geçecektir.

Devletin ekonomik gücünün zayıflaması siyasi bağımsızlığın da zayıflaması demektir.

TEKEL, kamunun yani halkın malı olarak, az gelişmiş bölgelerdeki işletmeleri ile sadece çalışanlarına değil, tüm bölge insanına hayat vermektedir. TEKEL fabrikalarını yok etmek tüm bu bölgenin ekonomisini öldürmek demektir.

Sigara ve içki gibi tüketim maddelerinin ürün ve satış denetimini yabancı tekellerin kâr hırsına terk etmek, ülke insanının ve çocuklarımızın sağlığı açısından bu topluma yapılacak en büyük ihanettir.

Çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı yabancı şirketlerin saldırganlığından korumak en başta görevimizdir.

Yıllardan beri ekonomik kriz altında sürekli artan işsizler ordusuna 32 bini aşkın işçi ve memuru daha katmak sosyal barışı dinamitlemektedir.

TEKEL’in özelleştirilmesi tütün, üzüm, arpa, anason gibi ürünlerin yetiştiricilerini de açlığa, yabancı şirketlerin köleliğine terk edecektir.

Anayasamızdaki sosyal devlet ilkesinin gereği yerine getirilmelidir. Devlet, ekicilerinin geleceğini düşünmek, topraklarının işletilmesini, emeğinin karşılığını almasını ve yoksullaşmasını önlemek zorundadır. Bunun yolu da TEKEL’i özelleştirmekten değil, ayakta tutmaktan geçmektedir.

Devlet ve onu yönetmek üzere kendisine yetki verilen seçilmişler görev ve sorumluluklarına yabancı şirketlerin değil; kendi toplumunun çıkarları doğrultusunda kullanmaları için uyarıyoruz.

Bu ülkenin kuruculan bu ülkenin bağımsızlığı için canını vermiş tüm şehitlerimizin anısına; bağımsızlık bayrağımızı yere düşürecek bu gafletten vaz geçmeleri için hükümeti sağduyuya davet ediyoruz.

TEKEL’in özelleştirme kapsam ve programından çıkarılmasını idari ve mali özerkliği sağlanarak; bu ülkeye milyarlarca dolar gelir getirmeye, çoluk çocuğumuzun ekmek kapısı, evlerimizin tüten ocağı olmaya devam etmesini istiyoruz. Geleceğimizi yabancı şirketlerin kör vicdanına terk etmek değil kendi TEKEL’imizle var olmak istiyoruz.

TEKEL bize, atalarımızın kolcu kurşunlarına kurban gitmiş tütüncülerimizin emanetidir. Tasfiyesine izin vermeyeceğiz. Özelleştirilmesine, yabancı şirketlere yem edilmesine razı olmayacağız.

Kararımız sonuna kadar eylemdir. Bize rağmen bu özelleştirmeyi başarmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Ülkesini ve milletini seven herkesin, her kesiminin bizlerle birlikte olduğuna güvenimiz tamdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” 

Bu sayfadaki tüm haberler Yeni Taşova Gazetesi‘nden aynen alınmıştır.

 

Yorum Ekle