Yemişen Mezarlığının bakım ve temizliği yapılıyor..

4 Ağustos 1944’de kurulan Taşova’nın ilçe oluşunun çok öncesinde bin yediyüzlü yılların sonlarında defin yapılmaya başlanan Cumhuriyet mahallesindeki Yemişen kabristanlığında bakım ve temizlik çalışmalarına başlandı.

Yaklaşık 250 yıllık geçmişi bulunan ve ilçenin kanaat önderlerinden Beşir Efendinin de türbesi bulunan genelde ilçemizin yerlisi Yemişen halkına ait olan mezarlıkta  mezarların üzerine devrilmekte olan çamlar mezar sahiplerinin yakınlarınca Belediye  tarafından kesilmesi talep edilmişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhuriyet mahallesi Muhtarı Musa Koyuncu; ”Yaklaşık  on gündür  ağaç kesim çalışmaları yapılıyor.  Yapılan çalışmaları yakınen takip ediyoruz ve Taşova Belediye Başkanı ile yaptığım görüşmede herhangi bir mezara zarar gelirse aynı şekilde Belediyesi tarafından yaptırılacak. Çam ağaçlarını kesip temizliğini yapıyoruz. Sonra sında duvar çalışmaları yapılıp,  tekrar düzenli bir şekilde ağaçlandırılacak.  İsteyen Aile mezarlarının başına  bakımını yapmak şartı ile süs ağacı dikebilir.”

Yorum Ekle