YAYLA DAVASI İÇİN KAYMAKAMLIĞA GELDİLER.

  YAYLA DAVASI  İÇİN KAYMAKAMLIĞA GELDİLER.


       Erbaa’ya bağlı Karaağaç Köyü halkı Buğalı Yaylası içerisinde Fırınlı  mevkii  yaylası  için bir gurup köylü kaymakamlık önünde  toplandı.


        Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte yayla davalarıda başladı. Karaağaç Köyü ile Tanoba Kasabası  halkını  ortak kullandıkları yayla anlaşamazlık yüzünden 2007 yılında güvenlik açısından Amasya Valiliğince  yayla çıkışı yasaklandı.


         2007 Yılında Valilikçe yasaklanmasına rağmen  sürekli tartışma yaşayan Tanoba ve Karaağaç köyü halkı 11.06.2012 Pazartesi günü Saat 10:00 ‘ da yaylanın tapularını ve Valiliğin yasaklama yazıları ile Hükümet konağında bir araya gelerek pankartlar eşliğin de slogan attılar.


        İlçemiz Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan Karaağaç köyü halkını temsilen 5 kişi ile yarım saat kaymakamlık makamında görüştükten sonra bütün Karaağaç halkı ile  Kitap Cafe de görüştü. Kaymakam Şivgan, İlçemiz Emniyet Müdürü Hüray Sancı, İlçemiz Jandarma Komutanı Alper Soner Serin Kitap Kafede  Karaağaç Köyü halkının şikayetini dinledi.Konuşmak için söz hakkı isteyen vatandaşlar.ellerindki Osmanlıdan kalma tapu ve ve Valililğin  yasaklama  belgelerini  gösterdi.


        Karaağaç köyü Muhtarı Mustafa Kılıç ;” 2007 yılında Amasya Valiliği tarafından  yasaklanan yaylaya biz gitmiyoruz ama Tanoba  halkı 2007 yılından beri gidiyor, hatta yaylayı diğer köylerden hayvan sahiplerine kiralayıp para kazanıyorlar. Boğalı yaylasının Fırınlı Mevki’ nin Karaağaç köyü adına Osmanlı döneminden tapusu vardır bizim yaylamızı biz kullanamıyoruz. Biz de kavga taraftarı değiliz ama bu yaylayı ya iki köy de kullansın yada Tanoba ‘ da kullanmasın.” dedi.


 


        Şivgan, ” Eğer bir yerde bir adaletsizlik varsa gereken yapılacaktır hiç endişeniz olmasın, En kısa zamanda Köyünüzü  ziyaret  edeceğim.Erbaa Kaymakamı ile de bu durumu görüşeceğim.  sizden  isteğim  sert davranışlarda bulunmayın” dedi.

Yorum Ekle