Vali Masatlı: “Örneğine rastlanmayacak şekilde, 6 aydan az sürdü”

Amasya Valisi  Mustafa Masatlı, İlimizde faaliyet gösteren Amasya, Suluova, Taşova, Merzifon ve Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgelerinin 2021 yılının son Müteşebbis Heyeti Toplantılarına Başkanlık etti. Toplantılarda Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Merzifon Kaymakamı Ali Güldoğan, Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan ve OSB’lerin Müteşebbis Heyeti  üyeleri yer aldı.

Vali  Masatlı toplantılarda 2022 yılının  ilimize ve  ülkemize sağlık, huzur ve bereket getirmesini temenni ederek şunları kaydetti: “Yılın son günlerinde İlimizde faaliyet gösteren 5 Organize Sanayi Bölgesinin Müteşebbis Heyeti Toplantılarını gerçekleştiriyoruz.

2021 yılı İlimizde sanayi sektörü adına çok sayıda olumlu gelişmenin yaşandığı bir yıl olmuştur. Bu vesileyle bu yıl içerinde Amasya’mızda sanayi alanında yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum.

Sanayi sektörü için öncelikle 2020 yılı sonlarında Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Orta Karadeniz Kalkınma Ajansında, bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda Organize Sanayi Bölgelerinin temel altyapı gereksinimlerini karşılamak adına, Katma Değerli Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programını gündeme getirmiştik.

Bu önerimiz neticesinde başlayan proje sürecinin sonunda Amasya OSB, Merzifon OSB, Suluova Besi OSB ve Suluova OSB’nin altyapı ihtiyaçları için 4 adet projeyi ajansımıza sunduk.

Bu dört proje de desteklenmeye uygun görülmüş ve Amasya OKA’ya üye illerin toplam nüfusunun %11’ine sahipken, bu mali destek programında dağıtılması hedeflenen toplam desteğin en büyük payını, %28’lik bir oranla 6,8 milyon TL olarak almaya hak kazanmıştır. Bu projeler sayesinde organize sanayi bölgelerimizin kurumsal kimliği daha da değer kazanmıştır.

Şimdi ise kuruluşunu tamamladığımız Taşova OSB ile faaliyetlerini sürdüren 3 Karma OSB ve 1 Besi OSB’miz özelinde yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum.

Taşova Organize Sanayi Bölgesinde; 13 Ekim 2020 tarihinde OSB olabilecek alanların incelenmesi ile başlayan süreçte, 5 Kasım 2020 tarihinde resmen müracaat edilmiştir. OSB’nin yapılan değerlendirme neticesinde Taşova ilçesi Çambükü mevkiinde kurulması kararlaştırılmıştır.

Kurulum projesi hazırlanan Taşova Karma Organize Sanayi Bölgesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alanla ilgili kamu yararı kararı çıkarttırılmış, kurulması planlanan alanlar içerisinde bulunan mera vasıflı araziler ile Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan tescil harici alanların tahsis amaçlı değişiklikleri yapılarak, hazine adına tescilleri sağlanmıştır.

13 Ekim 2020 tarihinde başlayan kuruluş çalışmaları, 13 Nisan 2021 tarihinde Taşova OSB’nin 363 sicil numarasını alarak kurulmasıyla, salgın sürecinin olumsuz etkilerine rağmen, örneğine rastlanmayacak şekilde, 6 aydan az bir sürede tamamlanmıştır.

Taşova OSB’mizin taslak olarak hazırlanan Parselasyon Planı ile 3 bin ile 10 bin m2 arasında değişen 60 adet sanayi parseli oluşturulması planlanmaktadır.”

Yorum Ekle