Amasya İtimat

VALİ BORABOYDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali İ. Halil Çomaktekin Boraboy Gölü Milli Parkında incelemelerde bulundu. Çomaktekin’e incelemelerinde Taşova Kaymakamı Kudret Kurnaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu ve DSİ 73. Şube Müdürü Turgut Yorulmaz eşlik etti.

Program kapsamında Milli Parkta yapılan çalışmaları inceleyen ve yetkililerden bilgiler alan Vali Çomaktekin incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada,  Boraboy Gölü‘nün; korunması gerekli biyolojik çeşitliliğe, endemik ve nesli tehlike altındaki türlere, doğal ormanlara uygun yaşam ortamlarına, göl ekosistemine ve eşsiz bir peyzaja sahip olması nedeniyle 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Boraboy Gölü Tabiat Parkı olarak ilan edildiğini ifade ederek, bu eşsiz güzelliğin korunması ve halkımızın hizmetine sunulması için ilgili kurumlarca bir çok çalışma yapıldığını belirtti. Tabiat Parkının koruma-kullanma dengesi içinde sürdürülebilir kullanılabilmesi amacıyla gerekli olan Gelişme Planının da hazırlandığını vurgulayan Çomaktekin, kurumsal kimliğe uygun olarak giriş kontrol ünitesi ve turnikesi, bilgilendirme, yönlendirme, uyarı, giriş tabelaları ve yürüyüş parkuruna korkuluk zinciri yapımı, sahaya metal çöp konteynırı, park bahçe çöp kovası alımı ihalelerinin de tamamlandığını söyledi.

Verilen bilgilere göre ayrıca Tabiat Parkına 97 adet piknik masası ve 10 adet ahşap  evde yaptırılmış olup, yapılan tüm bu çalışmalardan halkımızın en iyi şekilde istifade edebilmesi için, kurumlarca gerekli koordinasyon sağlanmaktadır.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.