Üst Komşumdan alta Su Damlıyor? Çözüm Önerileri

Üst kattaki komşumun tavanından   su damlamaya başladı ya da üst komşudan su sızıntı    sorununuz var ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?   Meraklanmayın bu konuda neler yapabileceğinizi sizlere açıklayacağız.

Üst kattan su akması durumunda yapılacak ilk şey

Üst kat komşunuzla anlaşma yoluna gitmektir. Sorun eğer komşunuzun tesisatıyla alakalı ise komşunuz, tüm zararınızı karşılamakla yükümlüdür. Üstten su akması çözüm önerileri;

  • Üst kat komşunuza sorunu bildirin ve su kaçağını onarmasını rica edin, sizin dairenizde sorun büyükse onarım ücretini de talep edebilirsiniz. Su kaçağı tespiti firmalarından faydalanabilirsiniz.
  • Üst kat komşunuzun sigortası varsa kendi dairesi ile birlikte sizin dairenizin de onarımının ücretini sigorta karşılamaktadır. Bunun için su kaçak tespiti servislerinden alacağınız form yeterli olacaktır.
  • Sigorta sıhhi tesisat sorunlarını ve verdiği zararların tamamını karşılamaktadır. Evinizi 250 TL gibi düşük ücretlere 1 yıl sigortalatarak maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Çok eski evler hariç tüm sigorta şirketleri sıhhi tesisat sorunları de dahil bir çok kategori için bu fiyatlara sigorta yapmaktadır.
  • Detaylı bilgi için  Onarım Tesisat servisine ulaşabilirsiniz.

Ancak genellikle kimse hatanın kendi dairesinde olduğunu kabul etmez. Hem masraftan hem de tadilat sırasında evin kirlenmesinden kaçındığı için anlaşmaya yanaşmaz. Bu tip durumlarda yapmanız gerekenleri sırayla anlatacağız.

Üst Kattan Su Akıyor Ne Yapmalı Farklı Yöntem var mı?

Yöneticiniz sorunu çözemez ise mahkemeye başvurabilirsiniz. Avukatınız sizin adınıza dava açar ilk etapta ücret sizden alınır fakat mahkeme evinize eksper gönderir ve hasar tespiti yapılır.

Daha sonra hasarın üst komşudan geldiği kesinleşirse mahkeme tüm su kaçağı tespiti, su kaçak onarımı ve evdeki zararlar dahil tüm masrafı komşunuza yükleyecektir.

Kaynak: http://onarimtesisat.com/ust-kattan-su-akiyor/

Yorum Ekle