Amasya İtimat

ÜRETİLEN 94 BİN PULLU SAZAN YAVRULARI GÖLETLERE BIRAKILDI.

– Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tesislerinde üretilen 94 bin pullu sazan yavruları Boyabat’ta baraj ve göletlere bırakıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında 94 bin pullu sazan yavrusu Boyabat ilçesindeki baraj ve göletlere bırakıldı.
Devlet Su İşleri(DSİ) tarafından 1989 yılında Suluova ilçemize 10 kilometre uzaklıkta bulunan Yedikır Barajı mansabında 150 da alana kurulan ve su ürünleri üretim ve besleme, balıklandırma çalışmaları, limnolojik etüd çalışmaları faaliyetleri gerçekleştiren ve değişik boyutlarda 41 adet havuz bulunuyor.
Toplam havuz alanı 57 bin metrekare olan tesiste yumurtlama dönemine gelen anaç balıklara hipofiz hormonu uygulanarak sağım tekniğiyle tam kontrollü üretim metotları uygulanırken Haziran-Temmuz aylarında elde edilen pullu sazan larvaları Ekim ayına kadar beslenmesi sonrası 4-6 cm boyutlarına geldiği zaman programlanan baraj, göl ve göletlerine atılıyor.
Sinop Boyabat Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, Maruf Baraj Göleti’ne 14 bin, Bektaş Göleti’ne 5 bin, Boyalı Göleti’ne 20 bin, Kurusaray Baraj Göleti’ne 15 bin, Dodurga Baraj Göleti’ne 25 bin, Cemalettin Göleti’ne 6 bin ve Çattepe Göleti’ne 9 bin olmak üzere toplam 94 bin sazan yavrusu salındı.
Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tesislerinde üretilen pullu sazan yavrularını aynı gün baraj ve göletlere bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Boyabat Kaymakamı Enver Yılmaz, “Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıkları göl ve göletlerimize bırakıyoruz.” dedi.
Balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılık ile mümkün olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.” Diye kaydetti.
Kaynak:Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

Yorum Ekle