UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!.. Ayvacık Yolunun önemi

Bu yol hizmete girdiği zaman, Ayvacık  ile Alpaslan beldemizin arası Devlet Karayolu  59 kilometreye  düşecek. Bu yol hizmete girdiği zaman, Amasya, Taşova ve Erbaa’yı Çarşamba hava limanına bağlayan en kısa yol olacaktır.  Çarşamba havalimanına,
Taşova 151 km’den -103 km’ye,
Erbaa 173 km’den -125 km’ye ve
Amasya 149 km’den -130 km.’ye düşmektedir.

– Yıllardır göç veren bölgeye tekrar geri dönüş sağlanacak, büyükşehirler göç vermeye başlayacak ve bu bölge tekrar canlanacaktır.

– Tarih ve doğa turizmi canlanacak,
Karsavul  köyünde Roma döneminden beri var olan Zana kaplıcası  işletmecisini bulacak ve insanlara şifa (cilt ve sedef hastalığı tedavisi) dağıtacak, Alpaslan Köyündeki Seyyid Nurettin Alpaslan türbesi ile yine çok değerli tarihi eserlerin bulunduğu Alpaslan beldesi müzesi ile yol güzergahındaki Amazon dönemine ait  Çamlıkale (Kızlar kalesi) ziyaretçilerine  bulacak.

– Köylerimizde üretim artacak, üretilen meyve ve sebzeler sahile yada iç bölgelere rahatlıkla ulaşacaktır.

-Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi Ziraat Fakültesinden gelen 4 kişilik heyetin ifade ettiği 3000 civarında endemik bitki florasının bulunduğu bu bölge tanıtımı yapılacak ve bitki üretimi faydalı hale gelecektir.

–  Çarsamba Şeker Fabrikasına, şeker oranı yüksek olan Erbaa, Taşova ve Amasya  köylerinde üretilen şeker pancarının ulaşım kolaylığı sağlanmış olacaktır.

– Taşova, ekonomik olarak kalkınacak, bu yol  güzergahindan gecen araçlardan küçük esnaf, sanayici, taşıyıcı vb. şekilde Taşova halkı kazanacaktır.

– Yol güzergahına ihtiyaca göre yeni işletmeler açılacaktır. Petrol, lokanta gibi. Köylerin yöresel ürünleri ve yemekleri pazarlanma imkanı bulacaktır.

– Spor faaliyetlerine bölge fiziki durumu uygun olması nedeniyle,
. Yamaç paraşütü  sporu
. Av sporu
. Motorlu oto  kros sporları ve
. Barajlarda su sporlarının yapılması vb.

– Bu yol güzergahında 13 köyün birbiriyle bağlantısı artacaktır. Ülkemize ve ilçemize bu şekilde faydası olan bu yolla ilgili 2004 yılından beri ihaleler yapılmış zarara uğramiş tekrar ihaleler yapılmış trilyonlar harcanmış, Ayvacık tarafından 6 kilometreye yakın stabilize yol yapılmış,  istinat duvarlarının büyük bölümü  tamamlanmış, orman kesilmiş, bu yolun yapılacağına dair Samsun ve Amasya yerel siyasiler söz vermiş. Bölge halkı  yıllardır kandırılmış.

Bu konu ile Taşova ilçemizde 2017 yılında 13 STK’nın katıldığı TOKSOY Derneği öncülüğünde “Taşova Platformu ” oluşturulmuş ve Ayvacık ilçesinde  Hapanboğazı mevkiinde yaklaşık 1000 kişilik eylem yapılmıştır.

2018 yılında Samsun ve Amasya Valileri, Samsun Karayolları Bölge Müdürlüğü  ziyaret edilip destek istenmiştir. TBMM’de Samsun ve Amasya milletvekillerince dile getirilmiştir.

2019 yılı mahalli seçimler nedeniyle Amasya’ya gelen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Yavuz Selim meydanda halkımıza  2023 yılında hizmete Ayvacik-Alpaslan karayolunun hizmete gireceği müjdesini vermiştir.

5 Nisan 2021 yılında Amasya Valimiz Sayın Mustafa  Masatlı  Beyi, İl Genel Meclis üyelerimiz ve Gökpınar Köyü Muhtarımızla ziyaret ederek bu konuyla ilgili bilgilendirdik. Ayni gün Ak Parti Amasya il Başkanı Sayin M. Akif Kesmekaya Beyi ziyaret ederek bilgilendirdik ve desteklerini talep ettik. “Yılsonu tekrar gelmemizi gerekli görüşmeleri yaparak 2022 yılı yatırım programına alınması için yardımcı olacaklarını” ifade ettiler.

Temmuz 2021 yılında bu yolla ilgili Mv. M. Levent Karahocagij Beyle görüştük.

18 Ekim 2021 tarihinde Ak Parti Amasya  İl Başkanı Sayin M. Akif Kesmekaya Beyi  ziyaret ederek Nisan ayındaki sözünü hatırlattık,  olumsuz cevap aldık. “Bu yolun maliyetli olduğunu, devletin ekonomik sıkıntıda olduğunu ve Taşova yerel siyasetinin gündeminde Ayvacik-Alpaslan yolunun olmadığını vb ” ifade ettiler.

26 Mayıs 2022 tarihinde ilçemize Sanayi köprüsü açılışı için teşrif eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu Beyle ile bu konu ile ilgili görüşmedik. 2004 yılından beri  ihaleler yapılıp, yılan hikayesine dönen bir konu ayakta iki dakikada ne anlatacaktık ve ne sonuc alacaktık. Milletvekillerimizle görüşmeler yaptık. önümüzdeki hafta tekrar görüşeceğim. Ulaştırma ve Altyapı  Bakanımızdan randevu alınarak, Taşova STK ve  muhtarlarımızla, Ak Parti Taşova İlçe Başkanı, Taşova Belediye Başkanı, Ak Parti Amasya İl Başkanı, Milletvekillerinizle birlikte  Samsun Milletvekilleri ile de  görüşülüp Bakan Beyle görüsme talebimiz olacaktır. Olumlu sonuç alabiliriz. 2023 yaklaşıyor herkes üzerine düseni yapmalı Cumhurbaşkanımızı  yalancı konumuna düşürmeye hic kimsenin hakkı yoktur. Bu konunun takipcisi  olacağız.

Kazım ÖZDEMİR
TOKSOY Derneği Başkanı
Taşova Plaformu Sözcüsü

Yorum Ekle