Amasya İtimat

ÜNLÜ YAZAR ÇİFTÇİGÜZELİ MERHUM YAZARIMIZ SEYHAN’I ANLATTI

Dünya Gazeteciler Konferansında Türkiye’yi temsil eden Ünlü Yazar Mehmet Cemal Çiftçigüzeli 28 Ekim 2023 günü hayatını kaybeden Hikayeci Yazar Recep Seyhan’ı anma toplantısında merhum Seyhan’ı anlattı.
Sizleri Mehmet Cemal Çiftçigüzeli paylaşımı ile başbaşa bırakıyoruz:
”Bu haftayı Amasya Taşovalı, Türk Hikayeciliğinin son dönem yapı taşlarından merhum yazar Recep Seyhan’a (1954-2023) ve eserlerine ayırdım.
ESKADER Başkanı Fatma Yargıcı’nın daveti ile Cağaloğlu’ndaki Akıl Fikir yayınlarında Recep Seyhan’ı anma ve dua programı oldu. Birkaç kişi idik. Arkadaşımız Muhsin Duran Kur’an okudu, bir hanım talebesi, Şerif Aydemir ve bendeniz dualara “amin” dedik. Telif Hakları Derneği Başkanı Cafer Vayni Sultan Köşesi’ne helva yaptırmıştı. Konu komşuya da dağıldı.
Recep Seyhan post-modern yazdı hikayelerini. Ne yaptığını ve ne yazdığını bilen bir kültür adamı idi. Özellikle doğup büyüdüğü toprakların sesi oldu. Müthiş bir gözlem yeteceği vardı. Teknoloji ile insan yüreğindeki ikilemi vicdanında hissederek kaleme aldı eserlerini.
Geçmişi ihmal etmedi ama geleceğe de ufuk oldu. Üslubu kendine hastı. İnsanı hep öne çıkardı. Modernlikle geleceği harmanladı. Ülkemizin zengin kültürünün arayışlarını son gününe kadar sürdürdü. Topraklarımıza değer katan farklı din ve inanç gruplarının bölüştükleri kaderlerini paylaştı. Evrensel tema içinde bireyi hiç bir zaman unutmadı. Recep Seyhan’ın kanaat önderlerinin geleceğine getirdiği yöntem eleştirisine bugün daha da fazla ihtiyaç olacak. Onun için de hakkında çok sayıda yüksek lisans tezi yapıldı. ”Saliç” isimli hikayesi filme alındı. ”Ebucehil Karpuzu” adındaki tek romanı mutlaka okunması gereken bir eser. Mustafa Kutlu’dan sonra dönemine imza atan, insanın ve toplumun sorunlarını, iyiliklerini ve güzelliklerini paylaşan bir yazar Recep Seyhan.
Fikir Coğrafyasının da yazarı olan rahmetli Recep Seyhan Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Dil ve Medeniyet, Hece, Mahalle Mektebi dergilerinde yazdı. Günlük bir gazetede köşe yazıları kaleme aldı. Bir süre de Almanya’da öğretmenlik yapmıştı. Allah rahmet etsin. Bizlere bıraktığı eserleriyle teselli olacağız.”

Yorum Ekle