Amasya İtimat

TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA KATILMAYA HAK KAZANDILAR..

Amasya Spor Lisesinde öğrenim gören ilçemize bağlı Durucasu köyünden Salih Gürel’in evlatları 10. sınıf öğrencisi Rukiye Gürel ve 9. sınıf öğrencisi Ayşe Nur Gürel kardeşler Bilek Güreşi müsabakalarında Amasya birincisi olarak bölge müsabakalarına katılmaya hak kazandılar.

30-31 Mart 2023 tarihinde Kastamonu’da  Bölge müsabakalarına katılarak birincilik elde eden Gürel kardeşler 25 Mayıs 2023 Cuma günü Erzurum’da yapılacak Türkiye Şampiyonasına katılacaklar.

Her fırsatı antrenman yapmak için değerlendiren İki kız kardeş; Teneffüste, evde, okulda her fırsatta abla kardeş, derslerini de ihmal etmeden buldukları her ortamda bilek güreşi antrenmanı yapıyorlar.

Onbeş yaşındaki Rukiye Gürel, duygularını “Ben köy çocuğuyum, köyde yaşadım, imkanlar kısıtlıydı. Çocukluğumdan beri spora çok hevesim vardı. O yüzden 8. sınıfa geldiğimde beden eğitim öğretmenimle Amasya Spor Lisesi’ne gelmek için çok çabaladım. Evde, köyde, Taşova’da spor salonlarında elimden gelen her şeyi yapmak için uğraştım. Bu okulun parkur sınavında birinci oldum. Bilek güreşinde hocamızla beraber spor dersimiz vardı. ‘Bilek güreşine girmek isteyen bileğine güvenen var mı?’ diye sordu, ben de el kaldırdım. Denemekten zarar gelmez diye, sonra yarışmaya gittik. Amasya’da birinci oldum sağ ve sol bilekte. Sonra Kastamonu gruplara babam götürdü. En büyük destekçim babam. Kastamonu’da sağ bilekte birinci oldum, sol bilekte üçüncü oldum. Şu an Türkiye Şampiyonası’na gitmek istiyorum. İnşallah orada kazanırım. Kardeşimle beraber hazırlanıyoruz. Bu yola kardeşimle çıktım, kardeşimle bitireceğim Türkiye şampiyonluğuyla.” şeklinde ifade ederken,

Kızkardeşi Ondört yaşındaki Ayşenur Gürel ise “Bölgede birincilik ve ikincilik aldık ablamla. Fırsat buldukça spor salonuna gelip ablamla çalışıyoruz. Okulda, yan yana geldiğimizde, evde de çoğunlukla çalışıyoruz ailemizle. Hedefimiz Türkiye şampiyonu olmak.” dedi.

Öğrencileri okullarında ziyaret eden Amasya İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen “Spor liselerimiz  yetenek sınavıyla öğrenci alan okullarımız. Bahsedilen öğrencilerimizde genç yaşta spora ilgi duyan öğrencilerimiz. Öğretmenlerimiz yönlendirmiş. Okulumuzla tanışmışlar. Yetenek sınavından da derece yaparak okulumuza kaydolmuşlar. Azmetmişler ve belli bir alanda da iddiaları var. Başarılı olmak için de gece gündüz çalışıyorlar. Hatta evlerinde de çalışabilecekleri imkanı bile bizden arzu ediyorlar. Bu okullarımız açısından, öğrencilerimiz açısından büyük bir heyecan. Bizde kendilerini teşvik etmek, tebrik etmek, varsa bir eksiklikleri gidermek için buradayız.” şeklinde konuştu.

Kızlarına destek olan Salih Gürel ise, “Amasya’da birincilik alarak. Bölge müsabakaları için Kastamonu’ya gittiler. Bende bir baba olarak evlatlarımın peşindeyim. İnşallah Türkiye finallerinde de başarılı olmalarını arzu ediyorum.” dedi.

Gürel Kardeşleri tebrik ediyor, Türkiye şampiyonasında başarılar diliyoruz.

Yorum Ekle