TÜRKÇE ŞENLİĞİ BAYRAM GİBİ GEÇTİ

      2 Haziran 2010 Çarşamba günü ilk defa Taşova’mıza bağlı Uluköy Beldesi barajında “Türkçe Şenliğİ” düzenlendi.

      Çarşamba günü Uluköy Barajı’nda düzenlenen Türkçe Şenliği,  ilimizde de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Şenliği hazırlayan Şehit Komiser Mustafa Düzgün İlköğretim okulu, ilçemize bağlı İlköğretim okulu  öğrencileri arasında yaptıkları yarışmada ödül alacak öğrencilerin ödüllerini vermek, ayrıca 5 Haziran 2010 günü yapılacak  olan SBS sınavı öncesi öğrencilerin moralini yükseltmek olduğunu söylediler.

İlk defa yapılan Türkçe Şenliğine İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, Taşova Jandarma Komutanı Yener Güvercin, Akparti İl Başkanı Mustafa Çiftçi, Ak Parti İlçe Başkanı Fevzi Aykan, Belde Belediye Başkanları, Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Şenlik saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasında Şehit Komiser Mustafa Düzgün İlköğretim Okulu Müdürü Fatih Ocak Türkçe’nin dünya dilleri arasında yer aldığını, dilimizi iyi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu açıkladı. Uluköy Belediye Başkanı Ali Genç, belediye olarak bu tür etkinliklerin  destekçisiyiz, dedi. İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, Türkçe’nin bir İngilizce gibi dünya dilleri arasında olduğunu, dilimizi doğru kullanmak ve kullandırmak için anne-baba ve öğretmenlere çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Bin kişini katıldığı şenlikte davetlilere yemek ikramı yapıldı.

65 bin Dev öğrenci kapsamında yapılan Türkçe şenliği dolayısı ile düzenlenen şiir okuma, bulmaca çözme, mani okuma, tiyatro, karikatür ve kendini anlatma gibi yarışmalar yapıldı. Dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

 

CHA-TAŞOVA GAZETESİ

Yorum Ekle