Amasya İtimat

TÜM KÖYLERİMİZİN HASRET KALDIĞI GÖRÜNTÜ..

Taşova’nın en çok şehidine sahip, bölgemizdeki ünlü erenlerden Yunus (Yonnus) Babanın köyü; şehitlerine, velisine yakışır bir seçim yapıyor.

Yunus Baba

Yonnus Baba olarak da bilinen Yunus Baba’nın bölgeye yerleşen Şelçuklular dönemindeki ”Taşabad” erenlerinden olduğu bilinmektedir. İlçemize bağlı 18 kilometre uzaklıktaki Çakırsu köyü girişindeki kabristanlıkta türbesi vardır. Türbe değişik dileklerde bulunmak üzere ziyaret edilmekte olup, bahar ayının gelmesi ile birlikte türbe yanında toplu namaz kılınıp, şükür duası ile birlikte topluca yemek yenir.

Çakırsu köyünde; 8 Temmuz 1998 günü teröristler tarafından Çakırsu köyü muhtarı Cafer Avcı, 2 Eylül 1998 günü ise Van’ın Başkale ilçesinde Jandarma Er Kamil Kadimtaş’ı şehit vermiş, Kocaeli Çayırova ilçesinde ikamet eden Çakırsu köyü eski Muhtarı İbrahim Aslan’ın oğlu Piyade Uzman Çavus Samet Aslan, Pençe Kilit Harekatı sırasında 11 Ocak 2024 Perşembe günü şehid olmuş ve şehidimizin cenazesi 12 Ocak 2024 Cuma günü ikindi namazının ardından Çakırsu Yunus Baba Kabristanlığına  defnedilmişti. Çakırsu’nun bir diğer şehidi 1917 yılında şehid olan rivayete göre Yüzbaşı Mustafa komutanın kabri de Yunus Baba kabristanlığında bulunuyor. Muhtar Ali Yıldız’ın girişimiyle geçtiğimiz ay kabristanlığın girişine Şehitler Anıtı yaptırıldı.En çok şehidimizin olduğu Çakırsu’daki sehitlerimiz bu 4 şehitten ibaret değil. Çakırsu yaylasında 11 şehidimiz daha yatıyor. Tüm şehitlerimize ve geçmişlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. 31 Mart 2024 Pazar günü Mahalli İdareler seçimlerinde Çakırsu köyümüzde muhtar olmak için yarışan, alfabetik sıraya göre Duran Aslan, Ferhat Oğlakçı, Metin Erbaş ve Mustafa Söyleyici olmak üzere dört muhtar adayımız  tüm adaylara örnek olmak üzere birlikte fotoğraf çekindiler.

Muhtar adaylarımızı kutluyor, seçimlerin şirin Çakırsu köyümüze, ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, tüm adaylara başarılar temenni ediyoruz.

 

Yorum Ekle