Amasya İtimat

  TEŞRİK TEKBİRLERİ

 

Sevgili dostlar,
Bugün (08.07.2022) AREFE…
Teşrik Tekbirleri başlıyor…

Kurban Bayramı Arefe günü sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar (ikindi dahil), her farz namazda, selam verdikten hemen sonra teşrik tekbiri getirmemiz gerekiyor.

Teşrik günlerinde alınan tekbirler vacibtir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de: “Allah’ı sayılı günlerde (teşrik günlerinde) zikrediniz” buyurulmuştur.

Teşrik tekbirinin aslı; Hz. İbrahim (as)’den rivayet edilen şu olaydır:
Cebrail (as), Allah Teâla (cc)’nın ihsan buyurduğu kurban ile Hz. İbrahim (as)’e geldiği zaman; oğlu Hz.İsmail (as)’i kurban etme hususunda acele edeceği endişesi ile “Allahû Ekber, Allahû Ekber” diye nida etmiştir. Hz.İbrahim (as) da Cebrail’i görünce “La ilâhe illâ’llahû va’llahû Ekber” diyerek cevap vermiştir. Hz. İsmail (as)’da, kendisine bedel olarak gönderilen kurbanı görünce: “Allahû Ekber ve li’llâhi’l Hamd) diye tesbihte bulunmuştur.

İşte teşrik tekbirleri, bu teslimiyeti ifade eder. Mü’minler “Teşrik Tekbiri” getirirken bu mahiyeti iyi tefekkür etmelidirler.

Rasul-i Ekrem Efendimiz (SAS) arafe gününün sabahından bayramın dördüncü gününün ikindi vaktine kadar farz namazından sonra tekbir getirirdi.

Bu vesileyle KURBAN BAYRAM ınızı tebrik ediyor, tüm sıkıntılarımız dan kurtulmamızı, ülkemize, milletimize tüm İslam alemine hayırlara vesile
olmasını Rabb-i Rahimimizden dua ve niyaz ediyorum.

Yorum Ekle