TELLİ DEDE

88 Yaşında  Selahattin Telli  60 yıldır elinden ayakkabı bıçağını bırakmadan  ilçe insanın ayakkabısını tamir ediyor. İki koltuk değneği ile sabahın  erken saatlerinde iş yerine gelen Selahattin dede, çalışma masasının başına geçerek,”Eskiden çarık, lastik ve ayakkabı tamiri yaparak geçimimizi sağlıyorduk. İşlerimiz iyiydi. Ancak teknolojinin gelişmesi bizim işimizi azalttı. “dedi.Kunduracı mesleğinin eskiden iyi olduğunu fakat her şeyin fabrikalaşmasından dolayı artık yaptıklarını yeni neslin beğenmediğini savunan Telli, ayakkabı tamirciliğinin bitme noktasına geldiğini söyledi.

Mareşal Fevzi Çakmak’ı gördüğünü anlatan Telli dede evli 3 çocuk ve 17 torun dedesi olduğunu söylerken,36 ay askerlik yaptığını anlattı.Gözlerinin artık zayıfladığını dile getirirken ellerinde 60 yılın izlerini taşıyordu.Akşam saatlerine kadar ekmek parası anmak için çalışan Telli dede,kimseye muhtaç olmadan  mesleğin severek yapıyor.

Bir günün yorgunluğu ile tezgahını toplarken,ayakkabı tamirciliği sanatına merak kalmadığını ve heves edip bu mesleği öğrenmek için gelenin olmadığını anlatan Selahattin Telli, yeni nesillere bu mesleği öğretecek ustaların da kalmadığını kaydetti.

IMG_0153 IMG_0154

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.