TEKVA HAKKINDA

Bir öğretmen, emekliydi. Şu an aramızda yok. Hakk’ın rahmetine kavuştu. İlçemizde onun kurduğu TEKVA yaşıyor.


 


Halil Yılmaz’ın adı onunla beraber anılıyor. Anılmaya da devam edecek.


 


Kendisini ilk defa 3.11.2011 pazar günü TEKVA’nın olağan kongresinde gördüğüm, ilçemizin yetiştirdiği özel insan Özkan Ağış beyi salonda görme fırsatım oldu. Halil Yılmaz Hocamızla beraber onunda adının gelecekteki nesillerce anılacağı inancındayım. TEKVA’yı ikisi kurmuşlar. Her ikisine de hepimizin şükran borcumuz vardır. TEKVA ikisinin önderliğinde kurulmuştur. İkisinin   eseridir,onunla beraber anılacaklardır..


 


Kongreden haberim vardı. TEKVA Başkanı Ali Rıza Ağış’ın özel olarak kongreye davet etmesiyle, vakfın kendi binasındaki toplantısına gözlemci olarak katıldım. Üye değilim, nasip olursa, yönetimde olur derse, üye olacağım.


 


Vakıfçılık ve dernekçilik zor uğraştır. Maddi ve manevi fedakârlık ister. Ali Rıza Ağış başkanlığındaki yönetimin TEKVA’yı günümüze taşımasında yaşadıkları zorlukları işin içinde olmayanların anlaması zordur.


 


Halk arasında söylenen ”dışarıdan gazel okumak kolaydır” özdeyişi ne kadar da konuyla örtüşüyor.


 


Kongre sürecinde Özkan Ağış beyin bilgi ve deneyimlerini anlatması katılımcılara unutamayacakları anılara dönüştü. Ali Rıza Ağış, Özgür Ağış’ın oğullarından birisi.


 


Ağış ailesinin ilçemizin ekonomisine kattığı artı değerle onlarca çalışanı evine ekmek götürmektedir.


 


Hizmet sektörü, mobilya üretimi ve öteki ticari faaliyetleriyle halkın gönlünü kazanan bu insanlar Taşova’mıza hizmet sunmaktan mutluluk ve huzur duyduklarına inanıyorum. Yoğun iş temposunun arasında vakıf işleriyle uğraşmaları kolay değildir. Sanıyorum önümüzdeki dönemde TEKVA başkanı yine Ali Rıza Ağış olacaktır. Öylede olmalıdır. Kendisine ve yönetim kuruluna başarılar diliyorum.


 


TEKVA; Adı ütünde eğitim ve kalkınma vakfı. Sadece eğitim sorunu yok Taşova’mızın.


Taşova’nın gelişimiyle ilgili sosyal ve ekonomik sorunlarıyla da ilgilenmeli, sivil toplum örgütü olarak toplumun yaşayacağı sorunlara kayıtsız kalmamalıdır.


 


Yaşanan ve süreçte yaşanacak olumsuzluklara yönelik kurumsal görüş ve çözüm önerileri sunmalıdır. Taşova’nın yararına yapılacak toplantı ve faaliyetlerin içinde aktif olmalıdır.


 


Hele ilçemizde her türlü gelişmenin ve yeniliğin yanında olan İlçe Kaymakamımızın desteklerinin sağlanması önemlidir. Onun makamında istenecek şeylere kayıtsız kalmayacağı yasalar içinde vâkıfa destek olacağına inanıyorum.


 


İlçe halkının sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bireysel ve grup davranışlarının önlenmesine yönelik öneriler sunması, ilçemizdeki ara eleman sıkıntısını aşılmasında Halk Eğitim merkezine raporlar sunması, çevre sorunlarıyla ilgilenme gibi faaliyetleri de vakfın görevleri arasında olmalıdır.


 


TEKVA yaşatılmalıdır. Gereksiz köşe başı, kahvehane dedikodularıyla çalışanlar yıpratılmamalıdır.


 


Kaldı ki Ali Rıza Ağış ve arkadaşlarının yaptıkları karşılığı hiçbir zaman maddi değerlerle ölçülemeyecek tarifi zor olan fedakârlık örneğidir.


 


Destek olalım. TEKVA’yı gelecek nesillere aktaralım.

Yorum Ekle