TEKNOLOJİ ÇEŞİTLERİ

Teknoloji çeşitleri sadece alet makine olarak düşünülmemelidir. Çeşitli görevleri gerçekleştirmek için teknolojiyi kullanıyoruz, bu yüzden teknoloji farklı şekillerde geliyor. Aşağıda, günlük olarak kullandığımız farklı teknoloji türlerini listeledim ve her tür teknoloji için o özel teknolojinin bir örneğini ekledim.

İletişim Teknolojisi

Bilgi veya verileri bir yerden diğerine veya bir kişiden diğerine iletmek için teknik araçlar kullanan bir sistemdir. İletişim herkes için günlük bir zorunluluktur; fikirleri iletmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve duyguları ifade etmek için kullanılır. İnsanlar iletişim halinde olmak için telefonlar, bilgisayarlar, e-postalar, faks veya mesajlaşma araçları gibi iletişim teknolojisi araçlarını kullanır.

Yapı Teknolojisi

Temel ve gelişmiş yapıları inşa etmek için kullanılan gelişmiş yöntem ve ekipmanların incelenmesidir. Bir tip binalar ve köprüler gibi ağır mühendislik yapılarını içerir. İnşaat yöntemleri, bir yapıyı inşa etmek için çeşitli teknolojik ürünler kullanır. Arazi hazırlamak için ağır traktörler gibi inşaat teknolojisi araçlarının kullanımı, 2D ve3d formatında yapılar için dijital tasarımlar oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımı.

Yardımcı Teknolojisi

Engelli insanlar tarafından gerçekleştirilmesi zor veya imkansız olan belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılır. Yardımcı teknoloji birkaç yönden kullanılıyor okullarda otizmli öğrencilerin daha iyi öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılıyor ve engelli bedenleri olan kişilerin hareket etmesine yardımcı olmak için kullanılıyor, ayrıca konuşma tanıma uygulamalarının kullanımı ile yazamayanlar bir bilgisayar ve çok daha fazlasını kullanabilirler.

Tıbbi Teknolojisi

İnsan yaşamını uzatmak ve iyileştirmek için kullanılan teknoloji türüdür. Tıbbi teknoloji hastanın ağrısını azaltır ve yaralanmayı önemser. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleri tıbbi teknolojinin kullanımından yararlanmıştır ve gelişmiş ülkelerdeki insanların gelişmekte olan ülkelerdeki insanlardan daha uzun süre ayrılmasının nedenini açıklar. Tıbbi teknoloji yoluyla enfeksiyonları teşhis etmek, hastalıkları tedavi etmek ve insanları etkileyen hastalıkları araştırmak için kullanılır.

Bilgi Teknolojisi

Bilgileri depolamak, aktarmak ve işlemek için kullanılan bir dizi donanım ve yazılım aracıdır. Bilgi Teknolojisi araçları, doğru insanlara doğru zamanda doğru bilgileri sağlamada yardımcı olur. Bir kuruluştaki bilgi çalışanları, çeşitli görevleri tamamlamak için bilgi teknolojisini kullanır ve bunlar şunları içerebilir; bir kuruluş içinde karar vermeyi kolaylaştıran bilgilerin aktarılması, müşteri hizmetlerini geliştirmek ve çok daha fazlası. Bu bilgi çağında, doğruluk ve verimliliği sağlamak için bilgi sistemlerini yönetmek zorunludur.

Eğlence Teknolojisi

Teknolojinin bu kullanımı bir eğlence deneyimi yaratmak için. Eğlence çok geniş olduğundan, herkes kendi yolunda eğlenir. Teknoloji, video oyunları oluşturmak, müzik sistemleri geliştirmek ve çok daha fazlası için kullanılır. Eğlence teknolojisi video, ses, animasyonlar, sahne imalat, bilgisayar simülasyonları, interaktif ortamlar ve çok daha fazlası gibi şeyler içerir.

İş Teknolojisi

Bu, bir işi çalıştırmak ve çeşitli iş operasyonlarını geliştirmek için kullanılan teknolojidir, normalde yazılım ve donanım kombinasyonundan oluşur. Birçok işletme büyümesini ölçeklendirmek için teknolojiyi kullanıyor. Küçük işletmeler, köklü şirketlerle rekabet etmenin yeni yollarını oluşturmak için teknolojiyi kullandılar.

Eğitim Teknolojisi

Sınıf içinde veya dışında çeşitli teknolojik süreçler ve kaynaklar oluşturarak ve yöneterek öğrencilerin performansını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bireyleri daha derin bir anlayış ve bilgi edinmeye hazırlayan akademik bir disiplindir. Araştırma, tasarım, Değerlendirme ve kullanım yoluyla sorunlara nasıl çözüm üreteceklerini öğrenmelerine yardımcı olur.

https://www.bilgiyazar.net/teknoloji/

Yorum Ekle