TEKKE HALKI TEK KELİMEYLE RAHATSIZ

Çifte havuzlu ilçemizin güzide mesire yeri Akınoğlu Göl Tesislerine 600 metre uzaklıktaki taş ocağı tesislerindeki çalışmalar Tekke Köyü halkını rahatsız ediyor.

Kara yollarına ait tesiste son aylarda yapılan dinamitle kayaların patlatma çalışmaları çevrede başta bamya üretimi ve tarım faaliyeti yapan üreticileri kara kara düşündürüyor. Taş madeni sahası çevresindeki ağaçların yaprakları tozla kaplı olup bamyada rekolte düşük. Patlamalar nedeniyle yer altı sularının dahada diplere çekilmesi de ayrı bir sıkıntı oluşturuyor.

Köy halkından Amasya Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü emeklisi Yahya Yüksel gazetemize yaptığı açıklamada: “Biz köyümüzdeki taş ocağına karşı değiliz. Ancak bilinçsiz ve zamansız çalışmalar köylüyü mağdur ediyor. Tarımsal faaliyetlerimiz tehlikede. Yolda işaretler yok. Gelişigüzel çalışmalar yapılıyor. Maden sahasının etrafı çevrili değil. Taş taşıyan kamyoncular branda çekmiyor ve tehlike arz ediyorlar. Patlatılan dinamitler sonucu arazi suyumuz tabana kaçıyor. Mesire yerimiz bu işten çok etkileniyor. Sezon boyunca Cumartesi-Pazar bile ziyaretçiler azaldı. Yetkililerden dileğimiz vatandaşın mağdur olmaması için gerekli önlemleri bir an önce alması.” dedi.

 

 

Yorum Ekle