TAŞOVA’YA SIRA NE ZAMAN GELECEK?…

Gençlik ve Spor Bakanlığı Denetim Daire Başkanı   Hasan Davulcu Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Suluova ve Gümüşhacıköy ilçelerimize yapılacak stadyumlarla  ilgili bilgiler verdi.

“Biz işimize bakalım
Gençlerimize verdiğimiz bir sözümüzü daha yerine getiriyoruz.

Yaklaşık 5.5 milyon bütçe ile
Suluova sentetik sahanın yanına 500 kişilik tribünmm

Gümüşhacıköy 2’li soyunma odası ve 500 kişilik tribün..

Yapım işinin ihalesi Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

İlçelerimize ve genç kardeşlerimize hayırlı olsun..”

Peki Taşova ? Stadımız, Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü Hizmet binası ve trübünümüz yıllardır perişan durumda.

KONUYLA İLGİLİ OLARAK  17 ARALIK  2019 GÜNKÜ HABERİMİZ:

“Taşova 1944 yılında kurulmuş bir ilçe ve 1950 li yıllardan itibaren  yaklaşık olarak yetmiş yıldır futbol resmi kulüpler bünyesinde yürütülen bir spordur.

İlçemizde ilk futbol sahasının Yeşilırmak nehri kenarında olduğu, 1970 yıllarda ise Boğatamın da Uluköy yolu kenarında kaleler doğu batı istikametinde olduğu ve 1986 yılında ise şimdiki yerine kalelerin Güney Kuzey istikametinde yapılmıştı.

Yapılan yeni futbol sahası ilk yıllarında toprak saha olarak yapılmış ve bu toprak sahada üç Amasya şampiyonluğu elde edilmiştir.1990 yıllarda Kaymakamlık ve Belediye işbirliği ile yaylalardan getirilen ayrık çimi ile çim sahaya dönüştürülmüştür.

İlk yapıldığı yıllarda Taşova şehir stadyumunun yanına iki sporcu soyunma odası ve bir hakem soyunma odasından oluşan yer yapılmıştı. Bu soyunma odası saha ile arasının yaklaşık 50 metre olmasından dolayı hem sporcuların hem de hakemlerin giriş çıkışlarında zaman zaman sıkıntılar meydana geldiği görülmüştür.

Bu soyunma odalarının kullanım ömrü tamamlandığından takımlar ve hakemler kapalı spor salonunu kullanmaya başladılar. Ancak saha ile spor salonu arası 80 metre civarında olduğundan yine hem sporcular hem de hakemler taraftarların arasından geçerek sahaya ulaştığından yine sıkıntılar meydana gelmektedir.

İlk yıllarda Boğatamın da bulunan futbol sahamızda seyircilerin maç izleyebilmeleri için herhangi bir tribün yapılmamıştı. Daha sonra portatif bir tribün yapıldı,bu tribün de sökülerek yerine yine üzeri kapalı bir tribün yapıldı.

Yapılan üzeri kapalı bu tribünde maç izlemek tam bir eziyet.Soğukta rüzgarın nereden geldiği ve nereye gittiği bile belli olmuyor,yağmurlu havalarda ise mutlaka ıslanıyorsun.

Geçtiğimiz yıl İstanbul da faaliyet gösteren Taşova Dernekler Federasyonu (TAŞDEF) Karması ile Taşovaspor bir özel müsabaka yaptı. Bu müsabakayı Taşova Kaymakamı Okan Yenidünya. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk,Amasyaspor Başkanı Metin Genç,Taşdef Genel Başkanı Hasan Sevran,dernek başkanları olmak üzere kalabalık bir taraftar izledi.Ancak protokol üyeleri dahil yağmurdan ıslanmaktan maçı izleyemediler.

Öncelikle Taşova şehir stadyumuna hem sporcuların, hem hakemlerin rahatlıkla kullanabileceği hem de taraftarların insanca maç izleyebileceği bir tribüne ihtiyacı vardır.Yapılacak bu tribünlerin altına ise modern soyunma ve idari odalar yapılmalıdır. Ne gerek var takımlar ve hakemler spor salonunu kullanıyorlar diyemeyiz. Hem takımların hem de hakemlerin kendilerine ait odalarının olması, taraftarın içerisinden geçmeden sahaya daha rahat ulaşmaları gerekir. Şu an spor salonu idari binasının da her tarafı çatlamış Allah korusun ufak bir depremde yerle bir olacak durumda.

Ayrıca stadyumun etrafının duvarla çevrilip güvenlik altına alınması gerekmektedir. Akşamın geç saatlerinde otomobiller Gençlik Spor Müdürlüğüne ait boş alanda karşı açık tribün denilen yerin olduğu bölgede cirit atıyorlar, eski araç lastikleri yakarak orayı metruk bir hal görüntüsü veriliyor.

Amasya Gençlik Spor İl Müdürü Kadir Kılıç Amasya 1. Amatör Sedat Yüce futbol sezonu fikstür kura çekiminde yaptığı konuşmada Merzifon’da bulunan tüm spor tesislerinin ve Suluova Mahmut Demir spor salonunun yeniden bakımlarının yapılacağı belirtti. Amasya Gençlik Spor İl Müdürümüz bir proje ile Taşova şehir stadyumunun tribün sorununu çözmesini talep ediyoruz.

 

Şunu asla aklımızdan çıkartmayalım Amasya’da spor denilince Taşova önemli bir yer tutmaktadır. Taşova hem ilimizi hem de ilçemizi Avrupa da temsil etmiş bir ilçedir. İmkan sağlandığında çok şeyler yapacağını ispat etmiştir.

Çok fazla bir şey istemiyoruz diğer ilçelerimizin stadyumlarında olan  ancak Taşova stadyumunda yıllardır  olmayan  modern bir tribün ve içerisinde  soyunma odaları olan bir tribün istiyoruz.”

Yorum Ekle