Amasya İtimat

TAŞOVA’NIN DİJİTAL HAZİNESİ ORTAYA ÇIKTI…

Ahmet Günaydın

Taşova TV, 8 Nisan 1995 yılında Taşova Televizyon ve Radyoculuk Anonim Şirketi olarak Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’den lisans alarak ülkemizdeki yasal yayın yapan ulusal, bölgesel ve yerel 220 televizyon arasına girmeyi başarmıştı. Genel Yayın Müdürlüğünü Cesarettin Tuzla’nın üstlendiği Taşova Televizyonunun yayın yaptığı o dönemde 78 vilayeti olan ülkemizde 45 şehirde şehrin kendine ait TV kanalı bile bulunmazken, 800 ilçesi olan Türkiye’nin sadece 40 ilçesinde lisanslı ilçeye ait televizyon kanalı yayın yapılabiliyordu. İnanabiliyor musunuz Taşova’nın 28 yıl önceki başarısına?  Ne yazık ki, maddi imkansızlıklar nedeni ile Taşova TV yayınlarını 2003 yılında sona erdirmek zorunda kaldı.

8 yıllık süreçte yapılan yayınların kasetleri Taşova televizyonunun taşınması ve farklı sebeplerle kayboldu. Atatürk Bulvarında hizmet veren Hüsnü Aydoğan Art uzun uğraşılar sonucu 50 dakika ile 2 saat arasında değişen ilçemizin Kültür mirası olan 108 adet kaseti dijital ortama aktardı.

1995-2003 arası Taşova ve o dönem açık olan kasaba belediyeleri, köyler ile çevremizdeki etkinliklerin yer aldığı 108 kasette neler yok ki. Bir çoğunu ahirete uğurladığımız idareci ve vatandaşlarımızı gördükçe duygulanmamak elde değil. Dünya hayatının ve bu hırsının ne kadar boş olduğunu anlıyorsunuz.

108 kasette: Kaymakamlık ve Taşova Belediyesi ile diğer belde belediyelerinin etkinlikleri, Sivil toplum kuruluşları, spor programları, Ramazan dönemindeki ”Çat kapı”, Şeyhli Hıdırellez, yaylalar, yöresel şenlikler, okul, kandil etkinlikleri, siyasi parti etkinlikleri gibi bir çok kasetler bulunuyor.

Yorum Ekle