Amasya İtimat

TAŞOVAM DA SPOR

Taşova’da kurulan belli başlı futbol takımlarımız içinde en fazla göze batanları Taşova Gençlik, Taşova İdman Yurdu, Yemişen, Yeşilırmakspor ve Taşovaspor olmuştur.

Taşovaspor Amasya 1. Amatör Kümede 5 kez şampiyon olmuştur.

Futbollu yıllar içinde bazı futbolcularımız ise Taşova için kolu-bacağı ve burunlarını kırmaktan geri durmamışlardır.

Rahmetli Hüseyin Aloğlu, Osman Keleş ve ayrıca Taşova Lisesi sınıf maçında rövaşata yapmak isterken Şevket Torun bu uğurda kollarını, Adnan Yıldırım’da burnunu kırmayı ihmal etmemiştir.

Birkaç kez futbolunu ve yönettiği maçlarını izlediğim, iyi bir kademe anlayışı ve sert futbolu ile tanınan Mesut Yıldırım’da var olan hakemlik yeteneği ise ekmek kavgası yüzünden geliştirme imkânı bulamamıştır.

Taşova spor ise ilk şampiyonluğunu 1987-1988 sezonunda elde etmiştir.

1987-88 sezonunda yakalanan şampiyonluğun ilginç öyküsünü sizlere aktarmak isterim.

Yer: Merzifon.

Hakem: Bir vakit 1. Ligin popüler hakemi Erol Ersoy.

Rakibimiz ise lig üçüncüsü Gümüşhacıköy.

Seyircinin tamamı Gümüşhacıköylü.

Seyirci bizimkilere ağıza alınmayacak derecede küfürler ediyor. Sabrı taşan Adnan piste çıkıp, seyirciye karşılık verince ortalık karışıyor. Hakem Adnan’ı kırmızı kartla dışarı atıyor. Takım on kişi kalmasına rağmen rakibini perişan ediyor. Recep Önder’in frikikten attığı golle takım öne geçiyor.

İkinci yarıda Celal Keleş durumu 2-0 yapıyor. Takımımız maçı alıyor.

Adnan’ın atılmasıyla hırs küpüne dönen futbolcular olmazı başarıyorlardı. Belki de Adnan’ın maçtan atılması o sezon bizi şampiyonluğa kavuşturmuştu.

Hakemden kırmızı kart, babası rahmetli Hacı Nihat amcadan fırça yiyen Adnan, belki de bu şampiyonluğun en büyük mimarlarından birisi olarak tarihe geçmiş oluyordu.

Eskiye oranla futbol, Taşova’da ikinci planda kalsa da, yıldızlarımız-miniklerimiz ağabeylerinin yolunda gümbür gümbür gelmekteler.

Bu yetenekli çocuklara gereken desteği verdiğimizde hepsi birer Bilgin, Kadir, Celal, Tevfik, Fuat, Levent, Zafer, Ali Kemal, Ülkü, Kemal, Sabri, Nejdet, Tayfun, Mutlu, Mehmet, Şenol, Feridun ve Özcan ağabeyleri gibi Taşovaspor’un şanlı tarihinde haklı olarak yerlerini alacaklardır.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.