Amasya İtimat

TAŞOVA’DA SİYASET BÖYLE YAPILIYOR

                                

Siyaset, vatandaşa hizmet için yapılan erdemli bir faaliyettir. Buradan hareketle siyasette, dürüst, bilgili, cesur ve sorumluluk sahibi insanlara gerek duyulur. Üzerinde bu vasıfları bulunduran insanlara da siyasetçi denir.

Siyaset, belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların toplumun genelinin yararına olacak şekilde uzlaştırılması faaliyetidir. Bu uzlaştırma faaliyeti ise yönetim erkinin (güç) elde bulunması ile gerçekleşir. Tüm medeni toplumlarda siyasi gücü elinde bulunduran siyasetçiler kendi dönemlerinin mükemmel ve daha iyi olması için mücadele vermişlerdir.

Siyaset; insanların hayatta karşılaştıkları ve toplum hayatını bir şekilde etkileyen her konuya taraf olması ya da olmaması, taraf olduğu ya da olmadığı konulara yönelik mücadele- müdahale etme sürecidir. Toplumu ilgilendiren her konu siyasetin gündemidir.

Siyasetçi; Küreyi (dünya), töreyi, yöreyi bilecektir. Bilmelidir. Eğer bu üçünün hakkını vermiyor, veremiyorsanız siyaset yapmamalısınız.

Yukarıda siyasetin tanımını, siyasetin konusunu ve siyasetçinin tarifini âcizane kısaca yaptıktan sonra gelelim Taşova’da siyaset ve siyasetçi konusuna…

Taşova gibi küçük yerlerde siyaset yapmak zor bir iştir. Bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğunuz en küçük bir hareketiniz, konuşmanız, davranışınız en önemlisi de uygulamalarınız anında ses getirir. Bugünlerde Taşova’da siyaset pek hareketli. Siyaset hareketli derken muhalif partilerde olan hareketlilik değil. İktidar partisi Ak parti hareketli. Sebebine gelince muhtemel ki kasım ayında Ak parti’nin ilçe kongresinin yapılacağından olsa gerek. Mevcut ilçe başkanının karşısına yeni bir başkan adayı Taşova esnaflarından Sayın Recep Yurteri kardeşimizin aday olduğu insanlar tarafından ve yerel medyada yüksek sesle konuşuluyor. Bu durum Ak parti geleneğinde pek alışılagelmiş bir durum değil. En azından ilçemizde alışılagelmiş bir durum değil. Çünkü bildiğimiz kadarı ile geçmişte tek aday üzerinde mutabık kalınır ve üzerinde anlaşma sağlanan kimse ilçe başkanı seçilirdi. İşte bunlara örnek verecek olursak Ak parti’nin ilk ilçe başkanı Sayın Uğur Uysal, seçimlere girmiş seçilmiş ve başkan olmuştur. Daha sonra görevi bıraktığında Sayın Deniz Sümer’e devretmiş,  kongre zamanı gelince de Sayın Deniz Sümer seçimle tekrar ilçe başkanı seçilmiştir. Şimdiki mevcut ilçe başkanımız Sayın Tekin Sobacı kardeşimiz ise Sayın Deniz Sümer’in belediye başkanlığına aday adayı olması nedeniyle oluşan şartlar gereği ilçe başkanlığına atama yoluyla gelmiştir. Bu ilçe başkanlığı yapan kardeşlerimiz iyi niyetli olarak ellerinden geldiğince Taşova’mıza, Taşova insanına hizmet etmeye çalışmışlardır. Geçmişte ilçe başkanlığı yapan kardeşlerimiz ve şimdiki ilçe başkanımıza kimse şu veya bu şekilde şahıslarına, kişiliklerine bir şey diyemez, dedirtmeyiz. Fakat İcraatlarına gelince orada biraz durmak lazım. İlçe başkanlığı yapan bu insanların iyi niyetlerinden, iyi insan olduklarından asla şüphemiz yoktur. Hepside güzel insanlardır. Bugün insanlar kendilerini yaptıkları veya yapamadıkları ile hatırlamaktadırlar. Taşova Ak parti ilçe başkanlığı yapan bu kardeşlerimizin hiç birisi “Milli Görüş” geleneğinden gelen kardeşlerimiz değildi.

Uğur Uysal; daha önce diğer siyasi partilerde uzun süre siyaset yapmış tecrübeli,             Ülkücü kökenli bir kardeşimizdi. Milli görüş geleneğinden gelmemiştir.

Deniz Sümer; Çok uzun süre siyasi bir geçmişi olan kardeşimiz değildir. Ak parti’de siyasete başlamış, uzun süre Ak parti yönetiminde görev yapmış, ilçe başkanlığını layıkı ile yapmış, Tecrübe kazanmış bir kardeşimizdir. Ak parti’lidir ama Milli görüş geleneğinden gelmemiştir.
Tekin Sobacı; siyasette yenidir. Mevcut şartlar gereği atama yoluyla ilçe başkanı olmuş, cemaat kökenli, cemaatin içinde aktif görevlerde bulunmuş, cemaate hizmet etmiş, cemaat tecrübesi yüksek, siyasi tecrübesi yok, ancak cemaat tecrübesi çok olan bir kardeşimizdir. Kısacası  “o” da Milli görüş geleneğinden gelmemiş  “cemaat” geleneğinden gelmiş bir kardeşimizdir.

Recep Yurteri; yerel siyasetin içinde olmuş, yönetim kademelerinde görev almış, siyasi hayatının hiçbir devresinde “milli görüş” çizgisinden ayrılmamış, Ak Parti içinde  “milli görüş “geleneğinden gelen bir kardeşimizdir. Eğer adaylığı kabul görür, kongrede başarılı olur, seçimi kazanırsa Ak Parti’ye ilk defa, milli görüş çizgisine en yakın birisi ilçemizde başkan olacaktır. Adı herhangi bir şaibeye karışmamış, yılların esnafı olması özellikle yapmış olduğu işin gereği Taşova halkının yanı sıra tüm çevre köyler tarafından tanınan, bilinen, sevilen, aşırılıklardan kaçınan, birleştirici bir özelliğe sahip birisi olması Ak Parti ve Taşova için bir şanstır.

Toplumun genel olarak görüşüne bakıldığında Sayın Tekin Sobacı’nın kendisine verilen şansı iyi kullanamadığı yönündedir.

Bir başka konu, bu konu da çok önemli. Bu da Taşova’da insanların dikkatini çektiği bir konu ve şaşkınlık yaratan bir durum. Sayın Tekin Sobacı’nın A kparti karşıtlığı toplumun her kesiminde tescillenmiş, iflah olmaz Ak parti karşıtlarının işlerini takip etmek ve onların işlerini yaptırmak için göstermiş olduğu üstün gayretin, çabanın sebeb-i hikmeti nedir? Tüm bunlar merak edilenler arasındadır. Kısacası Taşova’da Ak parti, Ak partililer tarafından yönetilmiyor. Bakalım gelişmeler ne yönde olacak.

 

 

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.