TAŞOVADA POLİTİK TESBİTLER, ÖNGÖRÜLER

.     


 


 Siyaset uzlaşma sanatıdır. İlkeler etrafında toplanıp aynı amaca uygun çalışmak siyasetçilerin işidir.Usta siyasetçiler usta sanatçılar gibidir. Geçmişte farklı siyasi oluşumlarda olan ya da siyasetle ilgisi olmayanları bir araya getirip beraberce bir bütün oluşturmak siyasetin uzlaşma kültürünün sanat eserine dönüştürüldüğünün örnekleri çoktur… Oluşturma,sevk ve idare etmekte becerinin sanata dönüşümü, teşkilat başkanının işidir…


Ak Parti 26.10.2008 Pazar günü kongresini yaptı.


Ak Parti ilçe başkan vekili Deniz Sümer için iktidar partisinin kongrede seçilmiş ilçe başkanı olarak siyasi yaşamına devam etmesi, genç yaşına rağmen herkese nasip olmayan siyasi unvandır.


Politikanın okulunun olmadığı söylenir. Deniz Sümer yaparak yaşayarak öğrenmiş, ardındaki ikinci, üçüncü ve öteki arkadaşlarıyla usta politikacı gibi davranmıştır.


İnşaat Mühendisi Deniz Sümer, Seçilmiş Ak Parti ilçe Başkanıdır. Uyar mı? Uyar. Biraz İngilizceyle, ”No proplem, very,very good.” (Proplem yok. Çok,çok iyi).. Fazladan söze gerek yok.


Kendisini tebrik ederken başarılar diliyorum.


Kongre sürecini iyi yöneterek spekülasyonlara mahal vermemiştir. Belediye ve il genel meclisi seçimleri sürecini de en iyi şekilde yöneteceğinin görüntüsünü  ilçe kongre sürecini başarıyla sonuçlandırarak göstermiştir.


 Kongre sürecinde birilerinin beklentilerini ve önyargılarını boşa çıkarmıştır. Yerelde var olan sosyal çeşitliliği iyi okumuş sonuçta  Taşova’nın emarını iyi çekmiş, herkesin okuyabilip göreceği fotoğrafı vitrine koymuştur..


Görünen odur ki,fotoğrafın her karesini dolduran yönetime talip insanlar gençtirler, şaibesiz ve işlerinde başarılı insanlardır.


Yönetime kazandırılan bu arkadaşlarımızdan Ümit Ağış kongrenin sürprizi olmuştur. Ümit Ağış’ın başarılı ticari yaşamlarından sonra politikada da Ak Parti’ye vereceği özgüven ve oluşturacağı ivme, Ak Parti’ye güç katacaktır.


Yönetimde görev alan öteki üyelerin kendilerine has becerileri vardır. Onlarda şaibesiz sosyal yaşamlarında herkesle ilişkilerinde genel değerlerimizin dışına çıkıp, eleştiri ve tepki alan insanlar değillerdir.


Ak Parti saflarında politika yapacak olan yeni yüzlerden Ümit Ağış, Recep Yurteri, Sabri Şenel, Durmuş Özer, Süleyman Torun, Şakir Yolacan, Emin Özgen, Uğur Konyar, Fikret Güngör gibi yeni simaların  parti kadrolarına alınmasının  İlçe Başkanı Deniz Sümer’in kongre öncesinde yaptığı ince, alışılmışın dışında ikna gayretleri sonunda olduğunu tahmin edebiliyorum.. Ak Parti kongreden, bu insanların katılımıyla kazançlı çıkmıştır. Çıkarılmıştır…


İlçe başkanının beraber çalışacağı kadroyu seçtirmesi kadar doğal bir şey yoktur. Gelecek iki yıl için oluşan bu yönetim uyumlu çalışılacağı görüntüsüyle vatandaşa güven vermektedir.


Ak Parti son kongrede oluşan yönetim kadrosuyla Taşova partisi olmuştur.


Ak Parti 2008 Mart ayında yapılacak yerel yönetim seçimleri sürecini en iyi şekilde yöneteceğinin işaretini vermiştir.


Sıra belediye başkan adayını, belediye encümenini belirlemeye gelmiştir. İl Genel Meclisi üyeliği adayları için fazla inceleme ve araştırmaya gerek olmadığı kanaatındayım. Kongreyi ustaca yöneten İlhan Arduç ve halen il genel meclis üyesi Gönül Hayati Özkan muhtemelen o işi hakkıyla yapacak olan ikilidir.


Belediye meclisi üyelerinin tespiti seçim öncesi sosyal dengelere göre şekilleneceği gerçeği kabul edilebilir yaklaşımdır.


Kongre salonunda izleyiciler arasında olduğu gözlemlenen Eski belediye başkanı Özgür Özdemir’in ,Ak Parti’nin başkan adayı  Özgür  Özdemir mi? sorusunun cevabı, siyasi gündemin derin kulislerinde  konuşulmuyor da değil.


Görünen odur ki, Ak Parti yeni yönetimiyle iddialıdır, seçime asılacaktır.


Özgür Özdemir’in belediye başkan adaylığını gündemine alır mı bilinmez, ama; eğer, Ak Parti seçimlerde iddialıysa, Özgür Özdemir’in aday yapılması varsayımını göz ardı edemez.


İlçe yönetiminde  seçenek olarak değerlendirilir, kanısındayım.


Ak Parti belediye başkan adayının açıklanmasını geç bırakmayacaktır..


Seçim süreci erken başlayıp devam eden uzun soluklu süreçtir.


 


Demokrat Parti’nin adayı muhtemelen şimdiki Başkan Mustafa Korkmaz olacaktır. Mevcut başkanın yaptıkları teminatı yapamadıkları ise vaatleri olacaktır. Sanıyorum.


C.H.P yapılacak seçimde aday tespiti çalışmalarını sürdürüyor. Kulislerde Dr. Osman Gürel ve Hamza Döner’in adaylığı konuşuluyor. C.H.P seçim öncesi ilçe yönetimindeki problemlerini aşmadan aday belirler mi bilinmez, ama adı geçen adaylar seçimde C.H.P’yi iddialı kılabilecek adaylardır.


Ak Parti kazanılması zor bir seçime hazırlanırken, önyargılardan uzak seçim başarısını getirecek aday tespit ve seçim stratejilerini iyi  yapacaklardır..


 Zira kongre bitmiş, ”durmak yok yola devam”  şiarıyla hizmetin önündeki taşlı yolları aşacaklardır..


Ben yazımda kendi penceremden Taşova’daki sosyolojik ve siyasal yapıya  baktım.Görünen ya da görülebilecek olanları yazdım. Seçimlere dair öngörülerim ,tespitlerim ihtimal dahilindedir.


Olmayabilirde.


 


 NOT: Öğretmen arkadaşımız Mehmet Şahin’in hanımının hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendim. Ölen bacımıza Allah’dan rahmet, sayın hocama başsağlığı diliyorum.

Yorum Ekle