Taşova’da Öğrenciler Aşı Oldu

Taşova ilçesinde Toplum Sağlı Merkezi Başkanı Doktor Orhan Demirelli ilçede bulunan  ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarındaki öğrencilere aşı yapıldığını söyledi.

Dr. Demirelli”Aşılar bebek ve çocuklarda aşı ile korunulabilir sakatlık ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıkları önleyebilmektedir.Dünyada her yıl bebeklik ve çocukluk çağında yaklaşık ikibuçuk milyon çocuk aşı ile önlenebilir hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmekte yada kalıcı sakatlıklar yaşamaktadır.Ülkemizde yapılan aşılama çalışmaları sonucunda kalıcı sakatlıkların ve ölümlerin önüne geçilmektedir.

İlçemizde bulunan ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında Toplum Sağlığı Merkezi aşı ekibince 26.10.2015 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı genişletilmiş bağışıklama programında bulunan 1.Sınıflara yönelik KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) ve Dabt-İPA (Difteri-Asellüler Boğmaca-Tetanoz- İnaktif Polio) aşısı,ortaokul 8.Sınıflara yönelik Td (Tetanoz-Difteri) aşısı uygulanmaktadır.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı aşı takviminde 1.sınıfta yapılması gereken KKK(Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) aşısının ülkemiz genelinde görülen kızamık vakaları sebebiyle anasınıfı döneminde (48-66 Aylık çocuklara) yapılması bakanlığımız tarafından uygun görülmektedir.Bu çerçevede ilçemiz genelinde eğitim gören anasınıfı öğrencilerine Toplum Sağlığı Merkezi aşı ekibi tarafından KKK aşı uygulaması planlanmaktadır. Toplum Sağlığı Merkezimiz tarafından eğitim öğretim yılı boyunca okullarda çevre sağlığı denetimleri, genel sağlık taramaları,diş taramaları ve sağlık eğitimi çalışmaları devam edecektir”dedi.

Yorum Ekle