Müftülük İftar Topunun 4 Dakika Önce Patlaması Konusunda Açıklama Yaptı

Taşova Belediyesi tarafından görevlendirilen Ahmet Erkoç’un 29 Mayıs Pazartesi günü 20.04 de patlatması gereken iftar topunu 20.00’de patlatması sonucu birçok kişi ezanı beklemeden orucunu açtı.

Taşova Müftüsü Harun Yılmaz yaptığı açıklamada , orucunu top atışı ile açanların oruçlarını kaza etmelerine gerek olmadığını söyleyerek,  şunları kaydetti:

“İlçemiz merkezinde hata sonucu iftar topu 4 dakika erken patlaması sonucu bazı vatandaşlarımız oruçlarını erken açmışlardır.Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ile yaptığımız görüşmede meydana gelen olay hata sonucu gerçekleştiği için bir nevi unutarak yeme içme gibi değerlendiriliyor. Dolayısı ile hata sonucu gerçekleştirmeden dolayı orucunu ezandan 4 dakika önce açan vatandaşlarımızın oruçlarını iade veya kaza etmeleri gerekmez oruçları makbuldür geçerlidir” dedi.

Top atışı ile birlikte oruçlarını açtıklarını belirten  Sami Bol

“Ailem ve misafirlerim ile birlikte yaklaşık 12 kişi iftar vaktini beklerken atılan ramazan topunu duyduk ve hep birlikte oruçlarımızı açtık.Çorbalarımız yarıya gelmişti ki ezan okundu ve orucumuzu erken açtığımızı anladık. Allah tuttuğumuz orucumuzu kabul etsin “dedi.

Görevli Ahmet Erkoç ise bir iletişim sonucu vaktin geldiğini sandım ve böyle bir hata meydana geldi” dedi.

Yorum Ekle