Taşova’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlanacak

 

 

Taşova Müftüsü Harun Yılmaz, 1-7 Ekim tarihleri arasındaki Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın çeşitli etkinliklerle kutlanacağını söyledi.
Müftü Yılmaz, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın camilere ilgiyi artırmak, çevresini bakımlı ve canlı tutmak amacıyla her yıl kutlanmak üzere 1-7 Ekim tarihleri arasını 1989 yılında Camiler Haftası olarak kabul ve ilan ettiğini, 2003 yılında ise bu ismin Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak değiştirildiğini anımsattı.
Camilerin dua ve ibadetlerin topluca Allah’a arz edildiği, kalplerin yıkandığı, elem ve sevinçlerin paylaşıldığı, müminlerin kucaklaştığı, bilinmeyenlerin öğrenildiği, ilim ve irfanın yükseldiği, nefsi ve alemi tanıtan ilim ve hikmet yuvaları olduğunu vurgulayan Yılmaz, “şunları kaydetti:
“Öteden beri mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan din görevlilerimiz, sadece ezan okumak ve namaz kıldırmakla yetinmeyip toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan, çevresindeki insanların derdiyle dertlenen kimselerdir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası, bu yıl Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler teması ile çeşitli etkinliklerle kutlayacağız. Etkinlikler çerçevesinde,“ konferans, ebediyete irtihal etmiş din görevlileri başta olmak üzere tüm geçmişlerimiz için Mevlidi  Şerif okutulacak, vaaz ve hutbelerde hafta ile ilgili bilgiler aktarılacak ”dedi.

Yorum Ekle