Amasya İtimat

TAŞOVA YEG KIRKHARMAN’da SÜT ÜRETİCİSİ BAYANLARA YKS’yi ANLATTI

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin birlikte sürdürdükleri  Ipard programı Leader tedbiri kapsamında 17-19 Ekim 2018 günleri arasında düzenlenen Yerel Kalkınma Stratejisi YKS  hazırlık çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda; Taşova Yerel Eylem Gurubu Derneği, Kamu kurum kuruluşları, STK’lar ve özel sektörle yaptıkları odak toplantılarından sonra 7 Kasım 2018 Çarşamba günü Kırkharman köyünde süt üreticisi bayanlarla bir odak toplantısı  gerçekleştirildi.

Saat 14.00’de Kırkharman Köy konağında başlayan toplantıya 24 bayan süt üreticisi katıldı. Günde 1.600 kilo sütün toplandığı köyde köy konağı yanındaki süt alım merkezinde üreticiler, kilosu bir lira elli kuruştan sütlerini Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri birliğine satarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar.

Bölgemizde peyniri ve yoğurdu ile ön plana çıkan Kırkharman köyünde yapılan toplantıda; Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın ve Güllü Çakmak katılımcılara YEG derneğinin kuruluş amacı ve LEADER tedbiri ve Yerel Kalkınma Stratejisi hakkında bilgi verdiler. Katılımcılar söz alarak sorunlarını dile getirdiler ve anket formunu doldurdular. Köyde bayanlardan oluşan bir kadın derneği kurulması fikri ön plana çıktı.

YKS ekibi toplantı sonrası köy Muhtarı Zikri Akın ve vatandaşlarla birlikte Kırkharman göletinde incelemelerde bulundular.

Yorum Ekle