‘Taşova ve Amasya için büyük önem taşıyan Taşova OSB kuruluşunun mutluluğunu yaşıyoruz.’

Vali Mustafa Masatlı , Taşova Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Lansman Programına katıldı. Programda ayrıca AK Parti Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocaglil  ve Hasan Çlilez,  Amasya Belediye Başkan Vekili Hasan Şahin,   Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk,  MHP İl Başkanı Şuayip Ak,  Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç,  protokol üyeleri ve Taşova OSB Müteşebbis Heyeti  üyeleri yer aldı.

Programda ilk olarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdür V. Burak Arzu  tarafından Taşova OSB’nin kuruluş süreci hakkında bir sunum yapıldı. Daha sonra ise Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve AK Parti Amasya  milletvekilleri Hasan Çilez  ile M. Levent Karahocagil  birer konuşma yaparak Taşova OSB’nin ilçemize ve Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ettiler.

Programda son konuşmayı yapan Vali  Mustafa Masatlı ise şunları kaydetti: “Bugün burada Taşova ve ilimiz için çok önemli bir ana şahitlik ediyoruz. Ülkemiz son 18 yılda çok ciddi merhaleler kat etmiştir. Bu dönemde insanımızın yaşam standartlarının yükseltilmesinin yanı sıra özellikle ekonomiye yön veren sektörlerde çok ciddi hamleler yapılmıştır. Eskiden Türkiye bir tarım ülkesi olarak tanımlanırken, şu anda dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alan, sanayide, turizmde, hizmet sektöründe ihracat rekorları kıran bir ülke haline gelmiştir. Bu dönemde Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 3 bin dolardan 10 bin dolara çıkarak, ülkemiz dünyanın 17. büyük ekonomisi olmuştur.

 

Sanayi sektörü özelinde ise ilk önce mevcut organize sanayi bölgelerimizin kapasitelerinin arttırılması ve altyapılarının iyileştirilmesine karar verdik. Bunlarla birlikte ayrıca Taşova’mızın bir hayalini gerçekleştirerek, ilçemizde bir OSB kurabilmek için çalışmaya başladık.

Taşova’mız kadim tarihiyle ilimize, ülkemize katkı sağlayan bir ilçemizdir. Taşova’mızı gezdiğimizde özellikle köylerimizde genç nüfusun sürekli azaldığını ve dışarıya göç verildiği gördük. Bizim burada tarım sektörünü ve tarım sektörünü destekleyen sanayiyi geliştirmemiz, göçü engelleyecek ve kırsal yaşamı canlandıracaktır.

Taşova OSB’yi bu aşamaya getirmek meşakkatli olmuş, ancak sonucu itibariyle bizlere halkımıza hizmet etmenin mutluluğunu yaşatmıştır. Bu süreç valiliğimizin koordinesinde milletvekillerimizin, Taşova Belediyemizin, Taşova Esnaf Odamızın ve sanayicilerimizin güç birliğiyle başarılmıştır.

Bu aşamadan sonra gerekli prosedürleri yerine getirerek en kısa sürede OSB’mizi aktif hale getirmeliyiz. Bizim Taşova OSB’deki en büyük şansımız ise OSB sahasının %95’i bulan kısmının kamu arazisi olmasıdır. Bu durum hem süreci hızlandırmış hem de kuruluş maliyetimizi minimuma indirmiştir.

Bu düşüncelerle yaptığımız tüm bu çalışmalar için bizlere imkân sağlayan, hedefler gösteren, ülkemize yeni bir vizyon çizen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  Beyefendi olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Tarım ve Orman Bakanımıza şükranlarımı sunuyor, değerli milletvekillerimize, Taşova Belediyemize, Amasya Ticaret ve Sanayi Odasına, Taşova Esnaf ve Sanatkârlar Odasına ve emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Taşova Organize Sanayi Bölgemiz Taşova’mıza, Amasya’mıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Vali  Mustafa Masatlı’nın konuşmalarının ardından Taşova Karma OSB Lansman Programı sona erdi.

 

Yorum Ekle