Taşova İmam Hatip Hafızası ve Hocalarımızla Buluşma 1

Nerdeyse yarım asra yakın hatıra: Taşova İmam Hatip Okulu

Ben Ahmet Özkan, Taşova İmam Hatip Lisesi 1985 yılı mezunuyum. Bir dizi okulumuzla ilgili çalışmalarımızı paylaşacağım, gazetemiz ve sitemiz sahipleri uygun görürseler.

Okulumuz Taşova İmam Hatip Lisesi, Taşova Lisesi’nden sonra Taşova’mızın lise düzeyinde büyük, köklü hatırası olan bir okul. Belki bu yazıyı okuyan Taşova Gen Tr Sitesi  ziyaretçilerinin de bir çoğunun anıları bu okuldadır.

Bildiğiniz gibi değerli okuyucular, okulumuzun önceki binası, o yuvada yaşanmış acı-tatlı hatıralarla birlikte yıkıldı. Artık duvarlarında, şu anda babaanne, dede, hala, teyze, emmi, dayı vs rolünde olan, o zamanın çocuklarının ve gençlerinin sesleri yankılanmıyor. Yok, bitti, gitti… 🙁

Benim de yaklaşık ömrümün 30 yılı Taşova İmam Hatip Lisesi’nde geçti. 7 yıl öğrencilik, 26 yıl öğretmenlik… Bu fırsat bana nasip oldu.

Fakat ben de fırsat buldukça bu nasibimde olan rolümün hakkını verdim. Okulumun bütün etkinliklerini ve çalışmalarını arşivlemeye çalıştım. Çoğunu da okulumuzun web sitelerinde önceki yıllarda paylaştım. Ama daha kalıcı ve köklü bir arşiv oluşturulması gerekiyordu. Fakat nasip olmuyordu.

Okul Müdürümüz Kemal Vehbi Onay bu çalışmayı yapacağımızı bana söyleyince çok sevindim. Bana maddi, manevi tam destek vereceğini söyledi. Müdür Yardımcımız Ahmet Çoban da, Müdürümüzü destekleyici konuşma yaptı. Veee…

Hep birlikte işe koyulduk.

Aklımızda olan çalışmalar şu başlıklarda olacaktı:

1- Açılış aşamasından günümüze okulumuzun tarihçesi.

2- Okulumuzda görev yapan müdürlerimiz

3- Öğretmenlerimiz

4- Yardımcı personellerimiz

5- Okulumuza kayıt olmuş, ya mezun olmuş ya da olamamış (e-okula geçmeden önceki) tüm öğrencilerimiz

6- Öğrencilerimizden anılar, yorumlar, ellerindeki o yıllardan kalma fotoğraflar vs

Buraya kadar çalışmalarımı geçici olarak

https://tasovaimamhatip.wordpress.com/

web sitesinde paylaştım. Çalışmalarımız hala da devam ediyor.

Bana bu konuda yardımcı olan, özellikle vefat eden öğrencilerimizin isimlerini, sosyal paylaşım hesapları üzerinden tarafıma bildirilmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

7- Okulumuzda yöneticilik veya öğretmenlik yapmış büyüklerimizle buluşma ve sohbet.

İşte bu madde çalışması üzerine, öncelikle okulumuzun çınarı Osman Kazancı hocamızı ve aynı beldede ikamet eden bir dönem okulumuzda müdürlük yapan Ali Öker hocamızı ziyaret ettik.

Osman Kazancı hocamız ile Ali Öker hocamız birer konuşma yaptılar. Osman Kazancı hocamız kendini takdiminden sonra okulda göreve başladığı andan itibaren bir nevi görev hayatının tarihçesini anlattı. Videoya kaydedemediğimiz bir çok anıları da dahil bizimle anılarını paylaştı. Öğrencilerine mesajlarını iletti. Dualarını istedi.

Osman Kazancı hocamız videoda kaydedemediğimiz bölümünde konuyu şöyle bağladı:

“41 yıl hizmet ettiğim güzel ilçemiz Taşova’nın kadirşinas halkına candan teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Okulumuzun bekası sizin gibi kadirşinas ilçemiz halkına aittir. Bizleri hiç kapınızdan geri çevirmediniz. Allah CC hepinizden razı olsun. Hepinize sağlıklı, bol kazançlı ve mutlu yaşamlar dilerim. Tüm ölmuşlerimize de Allah CC dan rahmet dilerim. Allah CC a emanet olunuz. Tüm öğrencilerime kucak dolusu selamlar, hepinizi Allah CC için çok seviyorum.” dedi.

Arkasından Ali Öker hocamız da kısa bir video sohbette bulundu. Videoya kaydedemediğimiz bir çok anısını anlattı. Acı tatlı günleri yad ettik.

Çay faslından, hatıralarımızı yad etmenin verdiği güzel ve buruk tadın ardından vedalaşarak Ziyaret kasabasından geri döndük.

Videolarımızı zamanla sayfanın altında paylaşacağız.

Ve buluşmalarımız devam edecek.

Okulumuzun hafızası kaybolmayacak.

Çalışmalarımız Rabbimizin cc izniyle devam edecek.

Hani tarihi camilerin önünde bir çınar ağacı bulunur ya,

İşte Osman Kazancı hocamız da o çınar gibi.

Rabbim, şimdilerde emekliliklerini yaşayan Osman Kazancı ve Ali Öker hocalarımıza sağlıklı, uzun ömürler versin.

Selam ve saygılarımızla…

Videosu:

Oynatma Listesi şeklinde:

Parça parça video şeklinde:

1 Osman Kazancı ve Ali Öker Hocalarımızla Sohbet

2 Osman Kazancı ve Ali Öker Hocalarımızla Sohbet

3 Osman Kazancı ve Ali Öker Hocalarımızla Sohbet

4 Osman Kazancı ve Ali Öker Hocalarımızla Sohbet

Fotoğraflar:

 

Yorum Ekle