Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Basın Açıklaması

Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Basın Açıklaması

Son günlerde Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılan ücretli öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili  basında ve sosyal medyada bazı haberler çıkmaktadır. Bu haberlerde gerek müdürlüğümüzü gerekse görevlendirilen öğretmen arkadaşlarımızı töhmet altında bırakan yanlış bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu yanlışlığı düzeltmek, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek için tarafımızdan açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Müdürlüğümüz tarafından bu yıl 13 farklı branşta 56 ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılmıştır. Görevlendirmelerde öncelikle ihtiyaç bulunan branşlarda ilçemizde müracaat eden kişilerden başlanmıştır. Aynı branştan yeterli sayıda müracaat bulunamaması halinde o branşlara yakın branş dallarında görevlendirmeler yapılmıştır. Örneğin Sınıf Öğretmenliği İçin yapılan görevlendirmelerde öncelikle Sınıf Öğretmenliği mezunu olan kişiler değerlendirilmiştir. Bu alanda yeterli başvuru olmadığı için bu branşa en yakın branş olan Türkçe Öğretmenliği mezunu kişilerden görevlendirilme yoluna gidilmiştir. Bu alanda da yeterli başvuru olmadığından diğer Eğitim F. mezunlarından, Fen Edebiyat F. ve diğer 4 yıllık mezunlardan görevlendirmeler yapılmıştır. Görevlendirme yaptığımız bütün branşlarda bu yol izlenmiştir. Branş dışı görevlendirmelerde uzun yıllar görev yapan tecrübeli arkadaşlar tercih edilmişlerdir. Bu kişiler eğitim camiası tarafından kabul görmüş kişiler olup, veliler ve okul müdürleri tarafından özellikle tercih edilen kişilerdir. Görevlendirmelerimizde iddia edildiği gibi siyasi bir baskı ve yönlendirme söz konusu değildir. Müdürlüğümüze bağlı okullarımızda 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında ücretli öğretmenlik yapmak için ilçemizden 134 Fakülte mezunu müracaat etmiştir. Müracaatlar müdürlüğümüzün internet sayfası üzerinden alınmıştır. Bunların bir çoğu ihtiyacımızın olmadığı branşlardandır. Görev verdiğimiz branşlarda ise başvuru dağılımı şöyledir:

Sınıf Öğretmenliği: 6, Din Kültürü Öğretmenliği : 1, İlahiyat lisans : 5, İlahiyat Ön lisans: 7, Sosyal Bilgiler : 8 , İngilizce  : 1, Okul Öncesi: 6, Tarih : 13, Biyoloji: 4, Fen ve Teknoloji: 3, Kimya: 1, Beden Eğitimi: 5, İlköğretim Matematik: 2, Türkçe: 4, Müzik : 1, Sınıf Öğretmenliği:  6 kişi başvuru yapmıştır.

Tarafımızdan bu kişiler telefonla aranmış, 3 kişi değişik sebeplerle görev almak istememişlerdir. (1 tanesi Yüksek Lisans yaptığı , 1 tanesi başka bir ilde görevlendirildiği , 1 tanesi ilçe merkezi haricinde çalışmak istemediği için görev almak istememiştir. )
Bu alanda ihtiyacımız olan 13 okulumuza 18 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Dağılım şöyledir: Çaydibi İ. o.  Sınıf Öğretmenliği ve Felsefe mezunu 2, Hacıbey İ. o.  Sınıf Öğretmenliği mezunu 1 , Destek İ. O.  Sınıf Öğretmenliği mezunu, Türkçe Öğretmenliği mezunu ve Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan 3, Uluköy Ş. K. M. D. İlkokulu  Coğrafya mezunu 1, Belevi İ. o. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu 1, Yerkozlu İ. o. için Sosyoloji mezunu 1, Yaylasaray Ş. A. Burçak İ. o.  Türk Dili ve Edebiyatı mezunu ve Coğrafya mezunu 2, Özbaraklı Ş. Ö. Özen İ. o.  Coğrafya mezunu 1, Şahinler İ. o. Türkçe öğretmenliği ve İşletme mezunu 2,Ballıdere İ. o.  Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Coğrafya mezunu 2, Sepetli İ. o. İşletme mezunu 1, Esençay İ. o, Maliye mezunu 1, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği için: Din Kültürü Öğretmenliği mezunu 1, İlahiyat Lisans mezunu 5 ve Ön Lisans mezunu 7 kişi müracaat etmiştir. Bu alanda 9 kişi 6 okula görevlendirilmiştir.

Müracaat eden bazı kişiler özellikle merkezdeki okulları istediklerini, köy okullarında görev almak istemediklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine diğer adaylarla görüşülüp görevlendirmeleri yapılmıştır.Dağılım şöyledir:

Şehit İ. Bolat Anadolu Lisesi ve Ş. P. A. Yaşar METEM için İlahiyat ve Din Kültürü Öğretmenliği mezunu 2, Cumhuriyet O.o. için İlahiyat ön lisans mezunu 1, Süleyman Bursalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk O. o. için İlahiyat mezunu 1, Belevi İ. o. İlahiyat mezunu 1, Çaydibi İ. o ve  O. o. İlahiyat mezunu 1, Ş. B. Özdemir İmam Hatip Lisesine İlahiyat mezunu 3,
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği için: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu 8 kişi başvurmuştur. Bu alanda sosyal bilgiler öğretmeni mezunu 1 kişi görevlendirilmiştir.
Bu alanda ihtiyacımız olan 1 okulumuza 1 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Dağılım şöyledir:
Esençay O. o. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu 1. İngilizce öğretmenliği için: İngilizce öğretmenliği mezunu 1 kişi başvuru yapmıştır. Bu kişi görevlendirilmiştir. Ayrıca bu alanda 3 kişi daha görevlendirilmiştir. Bu kişiler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İngilizce kurs sertifikası sahibi 4 yıllık mezun kişilerdir. Daha önceki dönemlerde de görev alan tecrübeli öğretmenlerimizdir. Bu alanda ihtiyacımız olan 5 okulumuza 4 öğretmenimiz görevlendirilmiştir.

Dağılım şöyledir:
Esençay O. o. ve Şahinler İ. o. İngilizce öğretmenliği mezunu 1, Ş. A. Sezgin Yatılı Bölge Ortaokulu  Tarih öğretmenliği mezunu 1, Uluköy Ş. K. M. Düzgün İ. o.  Kamu Yönetimi mezunu 1, Yeşilırmak İ. o. İktisat mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Okul Öncesi öğretmenliği için: Fakülte mezunu 6 kişi ( Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu) başvuru yapmıştır. Bu kişilerin tamamı görevlendirilmiştir. Ayrıca bu alanda 3 Çocuk gelişimi mezunu öğretmenimize ve 4 yıllık fakülte mezunu 2 öğretmenimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ile görev verilmiştir.
Bu alanda ihtiyacımız olan 11 okulumuza 12 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Dağılım şöyledir: Çaydibi İ. o. Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu 1, Destek İ. o. Çocuk Gelişimi mezunu 1,Hacıbey İ. o. Çocuk Gelişimi mezunu 1, Yuvam Anaokulu için Okul Öncesi öğretmenliği mezunu 1, Cumhuriyet İ. o.  Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu 1, Akınoğlu İ. o. Türk Dili ve Edebiyatı mezunu 1, Yaylasaray İ. o. Sosyoloji mezunu 1, Yeşilırmak İ. o. Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu 2, Esençay İ. o. Çocuk Gelişimi mezunu 1, Alpaslan İ. o. Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu 1, Ş. O. Gülmez Çok Programlı Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Sınıfı için Sosyal Hizmetler (4 yıllık) mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir.
Not : 4 yıllık Fakülte mezunu kişilerin bu alanda görev alabilmesi için sertifika zorunludur. Aksi takdirde görev almaları mümkün değildir.(Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olmayan diğer mezunlar için)
Tarih öğretmenliği için: Tarih öğretmenliği mezunu 13 başvuru yapılmıştır. Bu alanda ihtiyacımız olan 1 okulumuza 1 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Ş. İ. Bolat Anadolu Lisesi için Tarih mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Biyoloji öğretmenliği için: Biyoloji mezunu 4 kişi başvurmuştur. Bu alanda ihtiyacımız olan 1 okulumuza 1 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Süleyman Bursalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için Biyoloji mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Fen ve Teknoloji öğretmenliği için: Fen ve Teknoloji mezunu 3 kişi başvuru yapmıştır.
Bu alanda ihtiyacımız olan 1 okulumuza 1, Akınoğlu O. o. için Kimya Öğretmenliği mezunu 1, Kimya öğretmenliği için: 1 başvuru yapılmıştır. Bu alanda 1, Süleyman Bursalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için Kimya Öğretmenliği mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Beden Eğitimi Öğretmenliği için: 5 başvuru yapılmıştır. 1 kişi görevlendirilmiştir. (Beden Eğitimi ve Spor mezunu) Dağılım şöyledir: Ş. A. Sezgin Yatılı Bölge O. o. Beden Eğitimi Mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. İlköğretim Matematik öğretmenliği için: 2 kişi başvurmuştur. Bu alanda 3 kişi görevlendirilmiştir. Akınoğlu O. o. İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir.
Alpaslan O. o. İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Ş. A. Sezgin Yatılı Bölge O. o. Maliye mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Türkçe Öğretmenliği için: Türkçe öğretmenliği mezunu 4 kişi başvurmuştur.
Bu alanda ihtiyacımız olan 1 okulumuza 2 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Dağılım şöyledir: Uluköy Ş. M. Düzgün O. o. Türkçe Öğretmenliği mezunu 2 öğretmen görevlendirilmiştir. Müzik öğretmenliği için: Bu alanda ihtiyacımız olan 2 okulumuza 1 öğretmenimiz görevlendirilmiştir. Dağılım şöyledir: Cumhuriyet O. o. ve Alpaslan O. o. için Müzik mezunu 1 öğretmen görevlendirilmiştir. Ayrıca Evde Eğitim kapsamında 3 öğretmenimiz görevlendirilmiştir.
Bu açıklamalar da dikkate alındığında ilçemizdeki Eğitim-Öğretimin başarı ve başarısızlığından sorumlu bir kurum olarak görevlendirmelerimizi liyakat, hakkaniyet ve adalet ölçülerinde yapmaya azami gayret gösterdiğimizi belirtmek isteriz.
Görevlendirmeler ülkemizin içinde bulunduğu özel şartlar da dikkate alınarak titiz bir çalışma ve inceleme sonucunda yapılmıştır.
Milli Eğitim Camiası olarak amacımız ülkemizin kurucusu büyük devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ifadesiyle “Milli Eğitimin gayesi yalnız memur yetiştirmek değil, daha çok, memlekete; Ahlaklı, karakterli, Cumhuriyetçi, İnkılapçı, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi gençler yetiştirmektir.”
2016-2017 Eğitim Öğretim yılımız ilçemiz ve memleketimiz için hayırlara vesile olması dileğiyle…

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.
Mustafa TÜMER
İlçe Milli Eğitim Müdürü

Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberCEYLAN AİLESİNİN ÜZÜNTÜLÜ GÜNÜ
Sonraki haberYine evimizde, yine aynı skorla 2. kez yenildik
Haber Foto Video arşivi: https://archive.org/details/@tasova05tumarsiv?sort=-date .... Not: Okul yöneticilerimizden veya öğretmenlerimizden eğitimle ilgili haberlerini ve öğrencilerimizin gurur verici çalışmalarını onların başarılarını paylaşmak ve onları onurlandırmak için bizimle paylaşmalarını istirham ederim. Haber metni ve fotolar için: E-Posta: ahmetozkan05@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/ahmet.ozkan.581