Taşova Gazetesi Tarih: 07 Ekim 1971 Perşembe Sayı:29

Taşova Gazetesi başlığı

İlçemizde okuma yazma oranı yüzde 50

1970 Genel Nüfus sayımına göre ilçemiz ve köylerinde 55,350 Nüfus bulunmakta, bu nüfusun 27. 154 ünü erkekler 28, 205 ini kadınlar teşkil etmektedir.

Okur yazar sayısı 21.255 olup okur yazar olmayanlar ise 21 ,673 kişidir. 0—6 yaş arasında olan çocukların sayısı ise 12,430 dur.

Bu duruma göre ilçemizde okuma yazma Oranı % 50 dir.

Diğer taraftan ilçe merkezinde okur yazar nispeti % 65 olmasına rağmen bu nispet Tekke Kasabasında % 66. Kırkharmanda % 71 Yolaçan’da % 72. Kızgüldürende %61, Hacıbey’de % 64, Dereköy’de % 64, Alparslan’da % 61’dir.

Okuma yazma oranının en düşük olduğu köylerimiz: Altınlı (Teneke) % 3, Karlık % 16, Türkmentamı % 16, Kavaloluğu % 15, Alçakbel % 17, Şehli % 22’dir.

Taşıyıcılar Kooperatifi yol yaptı

S. S. Taşova Taşıyıcılar kooperatifi pancar kantarıyla Köprü arasında bulunan odun deposu yanındaki rampa yolun sonundaki virajı düzelttirmiş, her sene kantara pancar götürmekte olan traktör şoförlerini korkulu rüyalardan kurtarmıştır.

Virajın altından yararak aradaki sel derelerini doldurup, yolu düz bir şekilde 200 metro ötede esas yola bağlayan Kooperatif yetkililerini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

YUNUS EMRE TEMSİLİ BAŞARILI OLDU

4- Ekim Pazartesi gecesi İlçemiz yazlık sinemasında Taşova Din görevlileri yararına İstanbul İBRET sahnesi Tiyatrosunun oynadığı YUNUS EMRE temsili şimdiye kadar Taşova’da görülmemiş bir seyirci önünde oynanmış ve büyük ilgi uyandırmıştır.

Tiyatronun baş oyuncusu Abdullah Kars’ın hakikaten çok başarılı olduğu temsilde YUNUS’- tasavvuf anlayışı dile getirilmiş perde aralarında okunan ilâhiler ilgi ile dinlenmiştir.

Temsil sonu Abdullah Kars, seyircilere hitaben yaptığı veda konuşmasında ideal tiyatro seyirciliği bakımından Taşova’nın Türkiye’de şimdiye kadar oynadıkları yerlere nazaran çok üstün olduğunu belirtmiş ve teşekkür etmiştir.

Düğünde kaza ile bir genç öldü

2 Ekim 1971 cumartesi günü akşamı Esençay’dan Tatlıpınar köyüne düğüne giden Nazım Çevik (23), tutukluk yapan tabancasını kurcalarken namlu ağzında bulunan merminin patlaması ile Süleyman Erkoç (17) isimli bir gencin ölümüne sebep olmuştur.

Jandarma olaya el koymuş, Nazım Çevik tutuklanmıştır.

Trafik kazası

İlçemiz Atom Minübüsleri sahiplerinden İbrahim Altunay ve Mevlût Temiz’in (Güzeldayı) yeni almış oldukları ve Erek Seyahat Şirketinde çalışan Magirus otobüs salı günü saat 21.00 sularında İstanbul’dan dönüşte Gebze yakınlarında bir kamyona arkadan çarpmıştır. Ön sıralarda oturan bir kişinin bacağı kırılmış ölen olmamıştır.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle